Edgar Savisaar: parteide loojad on saanud legendiks

Edgar Savisaar.

FOTO: Liis Treimann.

Keskerakonna liidri ja Tallinna linnapea Edgar Savisaare hinnangul on normaalne, et Eesti suurparteisid on aastaid ja aastaid juhtinud üks ja seesama inimene.

Raadio 2 saates «Olukorrast riigis» tõstsid saatejuhid esile, et Eesti on Lääne- ja Põhjamaadest selgelt erinev, sest siinsete suurparteide juhid pole umbes 15 aasta jooksul praktiliselt vahetunud.

Savisaare hinnangul tuleb Eestis Põhjamaadega võrreldes silmas pidada, et ka neil oli parteide juhtide esimene ring või esimesed ringid pikalt ametis - näiteks Olof Palme Rootsis.

«Hiljem, kui juhtimine läks tavaliste parteibürokraatide kätte, siis hakati esimehi sageli vahetama,» toonitas Savisaar. «Enamikus parteides on nende loojad saanud legendiks ja kindlasti olnud pikalt selles ametis. Sellest on saanud nende elutöö.»

Eesti erakondade juhid

Edgar Savisaare algatusel sündis 1991. aastal Eestimaa Rahvarinde aktiivsetest tegelastest, kes polnud astunud teistesse parteidesse, koosnev uus erakond – Eesti Keskerakond. Erakonna esimees on lühiajaliselt olnud ka Andra Veidemann.

Mart Laar oli aastatel 1992–1995 erakonna Isamaa, seejärel 1998–2002 Isamaaliidu esimees. Uuesti tõusis Laar Isamaa ja Res Publica Liidu esimeheks 26. mail 2007.

Andrus Ansip on Eesti Reformierakonna asutajaliige ja 2004. aasta novembris valiti ta Reformierakonna uueks esimeheks, kusjuures senisest pikaajalisest esimehest Siim Kallasest, kes siirdus Euroopa Liidu teenistusse, sai erakonna auesimees.

Eestimaa Rahvaliitu juhtis aastatel 1994-2000 Arnold Rüütel ja seejärel 2007. aastani Villu Reiljan, kellele järgnesid Jaanus Marrandi ja Karel Rüütli (2008 ja 2009) ning siis kohusetäitjatena Mai Treiali ja Arvo Sirendi.

Jüri Pihl on 2009. aastast Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees. Ivari Padar oli sotside juht aastatel 2002-2009, kuid siirdus ta Euroopa Parlamenti.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles