Jüri Pihl: sagedane juhivahetus pole erakondadele edu toonud

Sotsiaaldemokraatide esimees Jüri Pihl.

FOTO: Toomas Huik

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhi ja Tallinna abilinnapea Jüri Pihli hinnangul tuleb juhtimise stabiilsus erakonnale kasuks, kui sellele ei järgne stagnatsioon.

Pühapäevases Raadio 2 saates «Olukorrast riigis» tõstsid saatejuhid esile, et Eesti on Lääne- ja Põhjamaadest selgelt erinev, sest siinsete suurparteide juhid pole umbes 15 aasta jooksul praktiliselt vahetunud.

«Suuremate Eesti erakondade juhid tõusid poliitikas tippu ja tõestasid oma võimekust suhteliselt noorelt,» arutles Pihl. «Kuna valijad on neid toetanud, siis see näitab, et juhtimise stabiilsus tuleb erakonnale kasuks, kui sellele ei järgne stagnatsioon. Väga sagedane juhivahetus ei ole erakondadele edu toonud.»

Pihli hinnangul on staažikate tipp-poliitikute tugevus tõenäoliselt olnud ka see, et nad on erakonna juhtimisse, aseesimeeste ja fraktsiooni juhtide tasemele kaasanud noori.

Küll aga toonitas sotside juht, et pikka aega püsivad juhid võivad erakonnale tähendada ka ideede puudust, kui nad ei ole avatud ega tolereeri eriarvamusi ja ideede paljusust.

Uue põlvkonna tegijaid, kelles on erakonnajuhiks kasvamise potentsiaali, on erakondades Pihli hinnangul palju: Keit Pentus ja Kristen Michal Reformierakonnast, Ken-Marti Vaher ja Margus Tsahkna IRL-st ning Kadri Simson ja Jüri Ratas Keskerakonnast.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ridades võiks Pihli arvates uue põlvkonna tegijatena esile tõsta Sven Mikserit, Andres Anvelti ja Marianne Mikkot.

Eesti erakondade juhid

Edgar Savisaare algatusel sündis 1991. aastal Eestimaa Rahvarinde aktiivsetest tegelastest, kes polnud astunud teistesse parteidesse, koosnev uus erakond – Eesti Keskerakond. Erakonna esimees on lühiajaliselt olnud ka Andra Veidemann.

Mart Laar oli aastatel 1992–1995 erakonna Isamaa, seejärel 1998–2002 Isamaaliidu esimees. Uuesti tõusis Laar Isamaa ja Res Publica Liidu esimeheks 26. mail 2007.

Andrus Ansip on Eesti Reformierakonna asutajaliige ja 2004. aasta novembris valiti ta Reformierakonna uueks esimeheks, kusjuures senisest pikaajalisest esimehest Siim Kallasest, kes siirdus Euroopa Liidu teenistusse, sai erakonna auesimees.

Eestimaa Rahvaliitu juhtis aastatel 1994-2000 Arnold Rüütel ja seejärel 2007. aastani Villu Reiljan, kellele järgnesid Jaanus Marrandi ja Karel Rüütli (2008 ja 2009) ning siis kohusetäitjatena Mai Treiali ja Arvo Sirendi.

Jüri Pihl on 2009. aastast Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees. Ivari Padar oli sotside juht aastatel 2002-2009, kuid siirdus ta Euroopa Parlamenti.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles