Ilves jättis Ester Tuiksoo armuandmispalve rahuldamata

Andres Einmann
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ester Tuiksoo
Ester Tuiksoo Foto: Peeter Langovits

President Toomas Hendrik Ilves ei rahuldanud pistise võtmises süüdi mõistetud endise riigikogu liikme Ester Tuiksoo armuandmispalvet.

Ilves vaatas eelmisel nädalal läbi talle laekunud süüdimõistetute armuandmispalved, teiste seas oli palve esitanud ka maadevahetuse kriminaalasjas pistise võtmises süüdi mõistetud Ester Tuiksoo. Ilves jättis oma otsusega Tuiksoo armuandmispalve rahuldamata.

Tuiksoo sõnul esitas ta presidendile armuandmispalve, kuna ei soovinud selle taagaga edasi elada. «Ilvesele esitatud armuandmispalve sisu ma kommenteerida ei soovi, kuna see on niivõrd isiklik pöördumine,» ütles Tuiksoo Postimehele.

Lõuna ajal Postimehele antud kommentaari, justkui ta tunnistaks kohtu otsust, nimetas Tuiksoo vääritimõistmiseks.

«Ma kindlasti austan kohut, aga mitte seda kohtu otsust. Ma ei ole midagi sellist teinud, milles mind on süüdi mõistetud» ütles Tuiksoo.

Tuiksoo ütles mullu suvel pärast riigikohtu süüdimõistvat kohtuotsust, et kaalub kohtuotsuse edasikaebamist Euroopa Inimõiguste Kohtusse, kuid seda ta siiski ei ole teinud.

«Ma oma advokaadiga küll rääkisin sellest, aga loobusin Euroopa kohtusse minekust. Mul ei ole puhtalt inimlikult selleks vahendeid,» sõnas Tuiksoo.

Presidendi pressiesindaja Toomas Sildam ütles Postimehele, et presidendi otsus Tuiksoo armuandmispalvet mitte rahuldada on ammendav ja rohkem presidendi kantselei sellel teemal kommentaare ei jaga.

Riigikohtu kriminaalkolleegium tunnistas mullu 30. juunil maadevahetuse kriminaalasjas süüdistatavad süüdi pistise võtmises ja andmises. Endine põllumajandusminister ja riigikogu liike Ester Tuiksoo jäi kohtu otsusega süüdi pistise võtmises.

Ühtlasi kergendas riigikohus menetluse mõistliku aja möödumise tõttu Tuiksoo karistust. Kui ringkonnakohus mõistis Tuiksoole aasta ja kuue kuu pikkuse tingimisi vangistuse, siis riigikohtu otsusega jäi tema karistuseks kolm kuud vangistust kolmeaastase katseajaga.

Seoses riigikohtu süüdimõistva kohtuotsusega pidi Tuiksoo lahkuma nii riigikogust kui ka Keskerakonnast.

Põhiseadus ja riigikogu liikme staatuse seadus näevad ette, et saadiku volitused lõpevad enne tähtaega, kui jõustub teda süüdi mõistev kohtuotsus.

Keskerakonnast pidi Tuiksoo lahkuma vastavalt erakonna põhikirjale, mille järgi arvatakse liige erakonnast välja, kui tema kriminaalasjas on süüdimõistev kohtuotsus jõustunud. Varem Rahvaliitu kuulunud Tuiksoo ühines Keskerakonnaga 2010. aasta novembris.

President Toomas Hendrik Ilves otsustas juuli alguses võtta maadevahetuse protsessil süüdi jäänud Ester Tuiksoolt, Toomas Annuselt  ja Kalev Kangurilt ära neile antud teenetemärgid. Annuselt ja Tuiksoolt võttis riigipea ära Valgetähe III klassi teenetemärgi ning Kangurilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Tuiksoo on praeguseks oma teenetemärgi presidendi kantseleile tagastanud.

Tagasi üles