T, 30.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

President kuulutas välja alaealise abordipiirangu kaotava seaduse

BNS
Facebook Twitter
Comments
Rasedus.
Rasedus. Foto: SCANPIX

President Toomas Hendrik Ilves kuulutas neljapäeval välja raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse, mis kaotab alaealise raseduse katkestamise piirangud.

Riigikogu kiitis 45 poolt- ja 24 vastuhäälega sotsiaalkomisjoni algatatud raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse muutmise seaduse jaanuari lõpus. Sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof märkis siis, et menetluse käigus viidi seadusesse sätted, mille kohaselt peab nõusolek raseduse katkestamiseks olema vormistatud kirjalikult.

«Rasedust katkestada sooviva naise kirjalik nõusolek on kehtiv vaid juhul, kui teda on eelnevalt nõustatud ja nõustamise kohta on koostatud kirjalik akt. Samuti on seaduses kirjas, et rasedust katkestada soovivale naisele või tema seaduslikule esindajale peab tervishoiutöötaja enne raseduse katkestamist selgitama raseduse katkestamise bioloogilist ja meditsiinilist olemust ning sellega seonduvaid riske, sealhulgas võimalikke tüsistusi,» ütles Pikhof.

Eelnõuga taastati kuni 2009. aastani kehtinud regulatsioon, kus alaealise raseduse katkestamisel lähtutakse võlaõigusseaduse üldreeglist piiratud teovõimega patsiendile tervishoiuteenuse osutamisel. Selle järgi toimub alaealise raseduse katkestamine tema enda nõusolekul, kui ta on võimeline ise selle poolt- ja vastuväiteid vastutustundeliselt kaaluma.

Seaduse muudatus on algatatud õiguskantsleri ettepanekul, et parandada vastuolu põhiseadusega.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles