Mihkelson: reaalsete vahenditeta pole EL 2020 eesmärgid saavutatavad

Veiko Pesur
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson.
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson. Foto: Peeter Langovits

Pärnus eile ja täna toimunud Eesti, Läti, Leedu ja Poola parlamentide EL asjade komisjonide esimeeste kohtumisel osalejad kinnitasid, et euroliidu konkurentsivõime ja majanduskasvu küsimustes tuleb saavutada reaalseid tulemusi ega tohi jääda deklaratiivsele tasemele.


Riigikogu EL asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson pidas oluliseks, et nn EL 2020 strateegia seotakse nii riigisiseste plaanide- ja eelarvega kui ka EL enda finantsraamistikuga, vahendas riigikogu pressitalitus. «Reaalsete vahenditeta ei ole EL 2020 eesmärgid saavutatavad. Peab olema rahaline kate ja mõõdetavad eesmärgid, mille põhjal saame strateegia lõppedes hinnata, kas oleme olnud edukad,» ütles Mihkelson.

Kohtumisel rõhutati vajadust järgida ranget distsipliini eelarveküsimustes ja finantsküsimustes üldisemalt. Osutati, et selles osas on Läänemere-äärsed riigid näidanud, et ka raskematest majandusolukordadest saab range eelarvedistsipliini- ja valusate, aga vajalike reformidega leida väljapääsutee ja viia riigid taas majanduskasvu poole. Mihkelson kinnitas, et Eesti üleminek eurole on küll väga oluliseks tähiseks riigi integreeritusel Euroopa Liidu erinevate otsustusmehhanismidega, kuid rahapoliitikas see vaid kinnistab Eesti senist tasakaalustatud eelarve- ja avaliku sektori konservatiivset laenupoliitikat.

Kohtumisel käsitleti samuti Läänemere strateegia hetkeseisu ja prioriteete. Koos tõdeti, et eesmärkide saavutamisel on väga oluline roll ka parlamentaarsel kontrollil. Konkreetsetest küsimustest peeti väga tähtsaks erinevate kommunikatsioonide nüüdisajastamist ja regionaalse seotuse tugevdamist. «Lähiaastate üheks strateegiliselt tähtsamaks teemaks on kindlasti Balti riikide transpordi- ja energiaühenduste mitmekesistamine,» ütles Mihkelson.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles