Maruste: saadikupuutumatuse äravõtmine kestab edasi

Rait Maruste.

FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Riigikogu eelmise koosseisu põhiseaduskomisjoni esimehe Rait Maruste hinnangul ei ole riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi uuesti antud ametivanne takistuseks nende üle kohtupidamiseks.

«Minu arusaamist mööda on nii, et kui saadikupuutumatus on kord ära võetud, siis on see ära võetud ja kohtumenetlus lihtsalt läheb edasi. Saadikupuutumatuse äravõtmine kestab edasi kuni lõpliku lahendi saamiseni,» ütles Maruste Postimehele.

Reformierakonda kuuluv Maruste märkis, et riigikogu liige lubab ametivandega teha saadikutööd, aga kui riigikogu töö kõrval on alustatud ka kriminaalmenetlust, on see teine asi.

«Ei ole ju loogiline, et kui riigikogu on võtnud vastu mõne seaduse või otsuse, siis peaks uus kooseis seda uuesti üle kordama. Otsus on tehtud ja see kehtib,» sõnas ta.

Toobali ja Laasi saadikupuutumatuse teema tõstatas tänasel riigikogu istungil ka Reformierakonna fraktsiooni liige Igor Gräzin, kes esitas selle kohta protseduurilise küsimuse.

«Eile andsid ka vanad olijad vande, mis tähendab seda, et enne seda vannet nad vahepeal saadikud ei olnud. Siit kerkib üles küsimus seoses saadikupuutumatusega, kuna teatavasti on teise astme kohtus praegu kriminaalasi meie kolleegide Toobali ja Laasiga seoses. Vahepeal katkes nende saadikupuutumatus. On karta, et Tallinna ringkonnakohus võib lähemal ajal langetada otsuse. Otsus on teatavasti menetluslik toiming, mida saadikupuutumatus ei võimalda. Ühesõnaga, on katkenud saadikupuutumatus ja ta on taastunud uuena,» rääkis Gräzin.

Tema sõnul võib juhtuda seoses sellega protseduuriline viga.

Toobal ja Laasi said 1. märtsil toimunud valimistel ka riigikogu uue koosseisu liikmeteks, ametivande andsid nad eile.

Harju maakohus mõistis mullu 17. oktoobril Toobali ja Laasi süüdi eraviisilises jälitustegevuses.

Eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamise eest mõistis kohus Toobalile üheksa kuud ja dokumendi võltsimise eest neli kuud tingimisi vangistust. Liitkaristuseks mõistis kohus talle üheaastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga.

Samades asjades, välja arvatud dokumendi võltsimises, süüdistatud Laasi karistuseks jäi üheksa kuud tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga.

Võõrale meilikontole sisenemise ning e-kirjadega tutvumise ja nende edastamise tõttu süüdistuse saanud Onksionile mõistis kohus rahalise karistuse 200 miinimumpäevamäära ehk 640 eurot. Samuti sai rahalise karistuse - 10 000 eurot - Keskerakond.

Kohtu hinnangul leidis tõendamist, et Ivor Onksion kogus Priit Toobali ja Lauri Laasi soovil Tallinna linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liikmete kohta informatsiooni, sealjuures ka Hannes Rummu kohta.

«Lõpuks tungis Ivor Onksion Toobali ja Laasi soovil Hannes Rummu meilipostkasti, tutvus Rummu sõnumitega, printis need välja ja edastas Lauri Laasile. Laasi andis need omakorda edasi Priit Toobalile. Samuti mõistis kohus Priit Toobali täies ulatuses süüdi selles, et ta võltsis viit Keskerakonna sularahaorderit, millega vormistati Keskerakonna kassasse teadmata päritolu sularaha. Kohus mõistis dokumendi võltsimises süüdi ka Keskerakonna, kes sai seda varjatud päritoluga sularaha majandustegevuse sai kasutama hakata,» selgitas riigiprokurör Inna Ombler kohtuotsuse kuulutamise järel.

Kohus tuvastas, et sõnumisaladuse rikkumine ja eraviisiline jälitustegevus algasid 2011. aasta kevadtalvel, kui Onksion kuulus veel Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda ja oli Tallinna linnavolikogus sotsiaaldemokraat Jaak Juske nõunik. Onksion tungis Hannes Rummu meilikontosse 2011. aasta suvel. Priit Toobal võltsis sularahaordereid aastatel 2010 ja 2011.

Toobali, Laasi ja Keskerakonna kaitsjad esitasid maakohtu otsuse peale apellatsioonid Tallinna ringkonnakohtusse, kes langetab süüasjas otsuse täna.

Tagasi üles