Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Stefanus: metropoliit Illarioni sõnavõtud väljendasid põlgust

Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku metropoliit Stefanus FOTO: Margus Ansu

Autonoomse Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) pea metropoliit Stefanuse hinnangul väljendas Moskva patriarhaadi välissuhete ülema metropoliit Illarioni visiidi avalike sõnavõttude toon põlgust Eesti autonoomse õigeusukiriku, Eesti ajalooliste kannatuste ja eestimaalaste vastu.

Metropoliit Stefanuse sõnul on ta valmis Moskva patriarhaadiga läbi rääkima, teatas preester Sakarias Leppik pressiteates. «Üksainus õigeusu kirik Eestis on ka meie eesmärk, ent see ei saa tähendada EAÕK allaneelamist nagu 1945. aastal. Eesti ajalooline autonoomne õigeusu kirik on alati olnud EAÕK,» ütles ta.

Kirikuvarade probleem, mida metropoliit Illarion samuti korduvalt esile tõstis, on juba lahendatud valitsuse ja kahe õigeusu jurisdiktsiooni vaheliste kavatsuste protokollide ja nende põhjal sõlmitud lepingutega. Igasuguse uue kokkuleppe aluseks oleks EAÕK autonoomia tunnustamine Moskva patriarhaadi poolt, rõhutas Stefanus.

«Vene Õigeusu Kiriku alluvuses oleva kirikustruktuuri pea metropoliit Kornelius teatas Eesti avalikkust eksitades, et on saatnud metropoliit Stefanusele kutse osaleda tema 20. ametijuubeli aastapäeva ja Illarioni visiidiga seotud üritustel. See on vale,» teatas Stefanus, kinnitades, et mingit kutset mitte ühelegi üritusele ta saanud ei ole.

«See-eest kutsus Vene Õigeusu Kirik aga Soomest Pühtitsale kaasa teenima Joensuu Õigeusu Seminari vaimuliku, mis on kahjuks tüüpiline Vene Õigeusu Kiriku katse kaht Oikumeenilise patriarhaadi autonoomset kirikut omavahel tülli ajada.»

Metropoliit Stefanus avaldas hämmeldust, et pärast tema patriarh Aleksiusega koos teenimist ühe altari ümber Konstantinoopolis 2008. aastal, näitasid metropoliit Illarioni sõnavõtud üles arrogantset suhtumist Eesti autonoomse kiriku suunal.

EAÕK on 1923. aastast autonoomne kirik Konstantinoopoli patriarhaadi vaimse kaitse all. Kirikul on kolm piiskopkonda, 64 kogudust ja ligi 27 000 liiget. EAÕK autonoomia kodumaal likvideeriti 1945, ent taastati 1996. Eestis tegutseb ka Moskva patriarhaadile alluv piiskopkond.

Tagasi üles
Back