Skip to footer
Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje

Jaanus Piirsalu: millal Kadõrov tulistab Vene politseinikke?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Argo Ideon
Jaanus Piirsalu

Tšetšeenia isevalitseja Vene Föderatsiooni koosseisus Ramzan Kadõrov on muidugi juba palju kordi andnud korraldusi või teinud avaldusi, mis mitte kuidagi ei mahu Venemaa seaduste alla. Seni on talle alati kõik andeks antud, sest tegemist pole olnud Kremli seisukohast väga põhimõtteliste küsimustega.

Viimased kuud on aga Kadõrov tegelenud aktiivselt ja avalikult millegi palju suuremaga – heitnud Moskva jõuametkondadele väga konkreetse väljakutse. Sisuliselt on ta kahtluse alla seadnud Venemaa kõikvõimsa julgeolekteenistuse FSB ja siseministeeriumi õiguse vägivalla monopolile kogu Venemaa territooriumil. Tšetšeenias see enam tingimusteta ei kehti.

Kadõrov andis eelmisel nädalal Tšetšeenia jõuametite juhtidele korralduse avada hoiatamata tuli kõigi mujalt Venemaalt pärit jõuametnike pihta, kui nad viivad Tšetšeenias läbi oma operatsioone, teavitamata sellest Tšetšeenia võime.

Sisuliselt käskis Kadõrov Tšetšeenia politseinikke tulistada teisi Venemaa politseinikke, kui nad tahaksid näiteks tulla arreteerima mõnda Kadõrovi lähikondset, kellest päris paljudel oleks seda tegelikult karta. Näiteks Boris Nemtsovi mõrva uurimise asjus, kus suure tõenäosusega Kadõrovi isikliku korralduse tõttu pole Moskva uurijad seni saanud üle kuulata kõige olulisemat tunnistajat, kes juhuslikult on Kadõrovi ühe kõige lähema kaasvõitleja Adam Delimhanovi sugulane. Delimhanovit on läbi aastate seostatud mitmete tapmistega ning ta on olnud rahvusvaheliselt tagaotsitav.

Tšetšeenia tšetšeenidest kurjategijaid nimelt välja ei anna. Kõlab nagu mõne iseseisva riigi avaldus. Pärast Nemtsovi mõrva kaks kuud tagasi avastas Venemaa avalikkus ehmatusega, et see ongi tõsiasi. Eksperdid teadsid seda fakti niigi.

Jutt ei käi ainult rahvusvaheliselt tagaotsitavatest tšetšeenidest, kes hävitavad välismaal Kadõrovi vaenlasi, vaid isegi Venemaal mõrvade ja muude ränkade kuritegude tõttu tagaotsitavatest tšetšeenidest. Kui nad suudavad Venemaa politsei või FSB eest ületada Tšetšeenia piiri, siis loe, et nad on saanud immuniteedi – Venemaal nende üle kohut mõista ei saa. Kadõrovi presidendiks oleku ajast on teada vaid üks juhus, kus Venemaal föderaalselt tagaotsitav kurjategija peeti Tšetšeenias kinni ning anti mujal Venemaal kohtu alla. See juhtus 2011. aastal, kui pärast kauakestnud läbirääkimisi lasti FSB eriüksusel kinni võtta Anna Politkovskaja mõrva täideviimises kahtlustatud Rustam Mahmudov, kes elas rahulikult oma kodus.

Väga paljusid huvitab Venemaal, millal Putin peatab Kadõrovi. Praegu Putin vaikib ja Kadõrov võtab seda toetusena. Kõik saavad aru, et Kadõrov püsib võimul tänu Putinile. Huvitav aga, kui palju sõltub Putini võimul püsimine Kadõrovist?

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles