Talgupäeval lööb kaasa vähemalt 39 000 inimest

KuMe külaseltsi talgud toimusid 1. mail. Jätkati Mikko talukoha korrastamist. Sinna on tulevikus plaanis paigutada Kurla küla silt. Põlev materjal veeti Kurla külaplatsile. Paigaldati KUME kojas kööginurk. Osales 17 talgulist. Kõik sujus plaanipäraselt ja toredasti :) Õhtul on talgulisi ootamas saun KUME kojas. 

FOTO: Tiina Lohur

Üle-eestiline «Teeme ära!» talgupäev on vaatamata vihmale väga hästi käima läinud. Korraldajate info kohalselt on kodudest välja tulnud vähemalt 39 000 inimest. 

Vahvaid emotsioone ja toredaid talguleide koguneb kõikjalt üle Eesti – talgujuhid väljendavad heameelt osalejate rohkuse ja oodatust tegusama päeva üle. Mõnel pool on küll sadanud vihma, ent see ei ole talgulisi takistanud ühiselt suuri tegusid tegemast, paaris kohas on vihmasaju lõppu oodates peetud mõttetalguid.

Pärnumaa, Lääne-Eesti ja Saaremaa talgulised rõõmustavad aga päikselise ilma ja üha puhtamate kraaviäärte üle. Selle aasta noorima talgulise tiitel läheb Läänemaale – Kelamäe puisniidu hooldusel lõi kaasa 10-päevane talguhunt.  

Paljudes talgupaikades peetakse praegu lõunapausi ja süüakse talgusuppi. Sel aastal tundub kõige levinum talgusupp olevat talgujuhtide tagasiside põhjal seljanka, borš, hernesupp ja kalasupp. Tänavusse talgugurmee valikusse kuuluvad veel nõgesesupp, kariibi- ja marokopärane supp, suitsukala ning metsseapraad.

Magusalaual on enamasti värskelt küpsetatud rabarberikook ja kohukesed, pakutakse ka pirukaid ja kringlit, jõhvikakooki ja torti. Paljud talgujuhid on väljendanud siirast tänu sel aastal talgulistele jagatud Tere piimatoodete eest. Talgupäeva õhtu tõotab tulla kuum – saunad on juba küdema pandud ja lõõtsamehed häälestavad pille.  

Palju põnevaid leide

Talgujuhid on välja toonud ka erinevaid talguleide: Pärnu jõe koristustalgutelt leidsid talgulised laagriplatsilt karu jäljed ja värske hunniku, Pikati küla talgutel leidsid lapsed akutrelli, Rannakülas leiti mullu suvel puhkaja kaotatud jalanõud. Viljandis on aga kaks meest teinud juba kümnes majas korstnate kaamerauuringuid ja leidnud, et seis on väga tuleohtlik. Kõige värskemad talguleiud ja emotsioonid on jälgitavad siin.

Teadaolevalt on üks talguline klaasikilluga kätt vigastanud, kuid suuremaid äpardusi ei ole seni talgutel juhtunud. Talgupäeva meeskond ja päästeamet kutsuvad järgima ohutusnõudeid, et tagada talgutel nii tule- ja veeohutus kui ka tööohutus. Lõhkekeha või seda meenutava objekti leidmisel ei tohi seda puudutada, vaid tuleb minna kaugemale ja teavitada koheselt Päästeametit numbril 112. Kui talgulised avastavad katmata luukidega kaeve või muid ohtlikke rajatisi, soovitatakse neist teada anda päästeala infotelefonile 1524. Talgutel veekogude ääres tuleks tähelepanelikult jälgida lapsi.

Talgulised saavad jagada oma muljeid ja talguleide aadressil www.teemeara.ee/talgulood. Pilte võib jagada talgupäeva Facebooki lehel või saates lingi oma piltidele e-postiga aadressile info@teemeara.ee (juurde märkida talgute nimi ja koht). Talgupäeva videod saab üles laadida Youtube’i, märksõna «Teeme Ära 2015». 

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik.

Tagasi üles