Hispaanlased andsid Ämaris teatepulga Suurbritanniale

Täna andsid Ämari lennubaasis peetud tseremoonial Hispaania õhuväelased Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Suurbritannia õhuväelastele, kes sarnaselt hispaanlastele lendavad Eurofighter Typhoon hävitajatega.

Täna andsid Ämari lennubaasis peetud tseremoonial Hispaania õhuväelased Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Suurbritannia õhuväelastele, kes sarnaselt hispaanlastele lendavad Eurofighter Typhoon hävitajatega.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras tänas oma sõnavõtus Hispaania õhuväelasi teenistuse eest ja andis neile NATO Balti õhuturbemissiooni medalid ning tervitas Suurbritannia õhuväelasi, kellel seisab ees neljakuune missioon Eestis.

Kaitseväe juhataja sõnul on ka väga hea, et õppusel Siil osalevad liitlaste õhuväelased ja lennukid ning võimalusel ka Balti riikide taevast turvavad hävitajad.

«Liitlasvägede õhujõudude kohalolek meie õhuruumis näitab õppusele kogunenud reservväelastele ja ka rahvale, et saame NATO abile toetuda, juhul kui seda peaks vaja minema,» ütles kindralleitnant Terras. «Liitlaste osalemine meie suurimal õppusel on selle korraldamisel väga suureks abiks.»

Järgmised neli kuud valvavad Eesti, Läti ja Leedu taevast Ühendkuningriigi õhuväe neli hävitajat Eurofighter Typhoon. Hävitajad on Ämari lennubaasis valves ööpäevaringselt ning sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende.

Ämaris baseeruv Briti lennusalk kuulub kuningliku õhuväe eskadrilli number 6, mis baseerub Šotimaal Lossiemouth lennubaasis.

See on esimene kord kui Suurbritannia osaleb Balti riikide õhuturbe missioonil Ämari lennubaasist. Varem on Briti hävitajad osalenud Balti riikide õhuturbemissioonil baseerudes Šiauliais eelmisel aastal hävitajatega Eurofighter ning 2004. aastal hävitajatega Tornado.

Pärast õhuturbeteenistuse üleandmist Briti õhuväelastele pöörduvad hispaanlased tagasi oma kodubaasi Andaluusias. Hispaania õhuväelased alustasid Ämari lennubaasis teenistust jaanuari alguses.

Tseremoonial osalesid Eesti välisminister Keit Pentus-Rosimannus, kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras, Hispaania kuningriigi suursaadik Fernando García Casas, Ühendkuningriigi suursaadik Christopher Bruce Holtby, Hispaania kuningriigi kaitseväe esindaja viitseadmiral Teodoro E. López Calderón, Suurbritannia kuningliku õhuväe esindaja kindralmajor Gary Waterfall ning kindralleitnant Sir Christopher Harper ja kindralmajor Neeme Väli esindasid NATOt.

Tagasi üles