Laste- ja peretoetused tõusevad järgmisest aastast

Merike Teder
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Valitsus kiitis täna heaks seaduseelnõu, mis tõstab alates järgmisest aastast lapsetoetusi ning loob lasterikka pere toetuse

Eelnõu kohaselt on lapsetoetuse suurus alates järgmise aasta 1. jaanuarist 50 eurot, 55 eurot alates 1. jaanuarist 2018 ning alates 1. jaanuarist 2019 tõuseb lapsetoetus 60 euroni.

Kolme- ja enamalapselistele peredele luuakse uus lasterikka pere toetus. Kolme kuni kuut last kasvatavale perele on uue peretoetuse suuruseks alates 2017. aasta 1. juulist 200 eurot kuus, seitsme ja enama lapsega peredele 370 eurot kuus.

«Toetuste tõstmise vajalikkust kolme ja enama lapsega perede jaoks on uuritud ning jõutud järeldusele, et see mõjutab kindlasti sündivust,» ütles sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. «Oluline on, et kolmanda lapse sünniga keskmine sissetulek peres ei langeks.»

Lapsetoetuste tõstmine on prioriteedina kirjas valitsuse saja päeva plaanis.

Praegu makstakse lapsetoetust pere esimesele ja teisele lapsele 45 eurot kuus. Samuti makstakse seitsme ja enamalapselise pere vanema toetust, mis nüüd integreeritakse lasterikka pere toetuse sisse.

Eelnõu vastuvõtmisega kasvavad lapsetoetuse ja lasterikka pere toetuse kulud riigieelarves kokku 2016. aastal 14 miljoni, 2017. aastal 20,6 miljoni, 2018. aastal 69,7 miljoni ja 2019. aastal 84,1 miljoni euro võrra.

2013. aasta augustis ja septembris viis Turu-uuringute AS mittetulundusühingu Eesti Sündimusuuringud tellimusel läbi üle-eestilise uuringu, mille raames küsitleti 504 kahe lapsega 20-45 aasta vanust naist ning 260 meest. Kahe lapsega naised arvasid, et ideaalne laste arv nende peres võiks olla keskmisena 2,6 ning Eesti peres peaks olema keskmiselt 2,7 last. Uuringust ilmnes, et mida parem on leibkonna majanduslik olukord, seda suurema tõenäosusega soovib naine veel lapsi. 58 protsenti naistest ütles, et neil oleks soovi saada veel üks laps, kui riigipoolne rahaline toetus oleks suurem. Meeste vastused olid sarnased naiste omadega.

Tagasi üles