P, 4.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vääna-Jõesuu rand kuulutati esimeseks avalikuks suplusrannaks Harjumaal

Uwe Gnadenteich
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Vääna-Jõesuu rand.
Vääna-Jõesuu rand. Foto: Jüri Jõgeva

Harku vallavalitsuse taotluse põhjal tunnistas terviseamet Harku vallas asuva Vääna-Jõesuu ranna ja sealse veekvaliteedi vastavaks avaliku supelranna nõuetele, mis teeb Vääna-Jõesuu rannast Harjumaa esimese avaliku suplusranna.

Terviseameti Põhja talitus kontrollis juuni alguses Vääna-Jõesuu rannas suplusvee kvaliteeti ja avaliku suplusranna nõuetele vastavust. 

Samuti kontrollis terviseamet, kas supluskoht on vaba tõrvastest jääkidest, klaasi-, plastiku-, kummi- ja muudest jäätmetest; kas supluskoht on lauge, aukudeta, veekeeristeta, vaba mudast ja ujumist segavast taimestikust; kas supluskohta teenindavate ehitiste ja rajatiste reovesi on kokku kogutud, nii et need ei mõjuta suplusvee kvaliteeti ning kas supluskoht on varustatud piisaval arvul riietuskabiinide, tualettruumide ja prügiurnidega.

Terviseameti keskkonnaterviseosakonna peaspetsialisti Aune Annus-Urmeti sõnul vastas Vääna-Jõesuu rand ja veekvaliteet läbi viidud kontrolli tulemustel nõuetele ning selle tulemusel avati Vääna-Jõesuu rannas suplushooaeg.

Vastavalt riiklikult kehtestatud nõuetele peab avaliku suplusranna vesi kuuluma vähemalt «piisavasse» suplusvee kvaliteeti. Vääna-Jõesuu ranna suplusvee kvaliteet tunnistati väga heaks.

Harku vallavanema Kaupo Rätsepa sõnul on Vääna-Jõesuu rand nendele nõuetele vastanud eelnevatelgi aastatel, ent tänavu otsustati taotleda rannale ka avaliku suplusranna staatus. «Üks avaliku suplusranna nõuetest näeb ette, et suplushooajal võetakse iga kahe nädala tagant mereveest analüüsid ning kontrollitakse vee vastavust nõuetele, mida Harku vald on teinud juba üle kümne aasta,» selgitas Rätsepp, kelle sõnul on rannavesi valdavalt vastanud nõuetele. Samuti on randa iga-aastaselt hooldatud ja puhastatud.

Üheks takistuseks, miks Harku vald ei olnud avaliku ranna staatust Vääna-Jõesuu rannale eelnevalt taotlenud, oli nüüdseks vananenud nõue, mille kohaselt tuli ranna valdajal tagada avalikus suplusrannas ka vetelpääste, mis kvaliteetse ja nõuetele vastava teenuse puhul oleks olnud väga suur rahaline lisakulu. «Küll aga on endiselt avaliku suplusranna omaniku kohustus tagada rannas suplejate ohutus ja turvalisus, mille Harku vald kahtlemata tagab,» lisas Rätsepp.

Uuendusena on avaliku suplusranna nõuetest tingituna tähistatud Vääna-Jõesuu rannas poidega suplusalapiir, mille sügavus ei ületa 1,8 meetrit. Samuti on suplushooajal, mis kestab Eestis 1. juunist – 31. augustini, avalikus suplusrannas nähtaval kohal välja toodud info veekvaliteedi kohta ning viited allikatele, kust on võimalik leida lisateavet.

Vastavalt terviseameti nõuetele tuleb avalik suplusrand avada igal aastal uuesti, mis tähendab supluskoha korrastamist, seirekalendri koostamist ja kooskõlastamist terviseametiga.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles