K, 8.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Korterelamute ehitusel Kadriorus leiti ajaloolised laevavrakid

Lisatud video ja galerii!
Jonatan Karjus
, reporter
Korterelamute ehitusel Kadriorus leiti ajaloolised laevavrakid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kadriorus Tivoli elamurajooni ehitustöödel leiti laevavrakkide jäänused, mis pärinevad tõenäoliselt 14.-17. sajandist. Samasuguseid leide ja väljakaevamisi varem Eestis ette ei ole tulnud. Muinsuskaitseamet taotleb lennuametilt drooni lennutamise luba, et dokumenteerida kinnistult välja tulnud laevavrakke.

«Esialgsetel andmetel paiknevad kunagise merepõhja setetes kolme kompaktsema vraki jäänused, mis on seni olnud kaetud ligi 4 meetri paksuse täitepinnasega,» kirjeldab leitut Muinsuskaitseameti veealuse pärandi vaneminspektor Maili Roio. Tegemist on endise sadamaalaga, kus varem asus merelaht, kuid 1930ndate lõpus ala täideti.

Muinsuskaitseamet on taotlenud lennuametilt drooni lennutamise luba, et dokumenteerida kinnistul välja tulnud laevavrakke. Väljakaevamised kestavad orienteeruvalt 8. juulini. Vrakid asuvad endise merepõhja setetes ja tänasest maapinnast 3-4 meetrit madalamal, seetõttu jääb ka tavapärane lennukõrgus tänase maapinna kõrgusele. Ainult üldvaate jäädvustamiseks tõuseb drooni lennutamise kõrgus ligi 10 meetrini.

Kultuuriväärtusega leiust teavitasid Muinsuskaitseametit arendaja Metro Capital ja peatöövõtja Nordecon, kes pakuvad igakülgset abi vrakkide nõuetekohaste uuringute läbiviimiseks. Sel nädal alustati Muinsuskaitseameti eestvedamisel objektil arheoloogiliste uuringutega, mille eesmärk on vrakid välja kaevata ja dokumenteerida ning võimalikult kompaktselt senisele sarnases keskkonnas säilitada.

Samasuguseid leide ja väljakaevamisi varem Eestis ette ei ole tulnud. Leid on teistest leidudest erilisem selle poolest, et kolm laeva on kompaktselt koos ja on väga hästi säilinud. Viimane sarnane juhtum jääb 2009. aasta lõppu, kui Lootsi tänava kaevetöödel tulid välja 13. sajandist pärinevad laevavraki jäänused.

Metro Capitali tegevjuht Mart Habakuke sõnul on selline leid ka arendaja jaoks esmakordne. «Ühel päeval põrkas kopp kaevamistöödel millegi vastu. Mehed peatasid kohe töö, heitsid pilgu peale ning oli selge, et tegu on millegi ajaloolisega. Kutsusime muinsuskaitseameti üle vaatama. Mõned päevad hiljem ehitusplatsi teises otsas kaevates tuli välja teine laev. Röntgenuuringud näitasid, et ehitusalal võib olla veel kolmaski laev. Praegu tegeleme muinsuskaitseameti juhendamisel vrakkide väljakaevamisega ja seejärel jätkame tavapärase ehitustööga. Majade ehitusega oleme ka sellest unikaalse põhjusega viivitusest sõltumata graafikus ning järgmise aasta suvel peaksid majad valmis saama,» rääkis Habakuk.

Arendaja uurib koostöös muinsuskaitseametiga võimalusi panna ajaloolised laevavrakid lähiajal ka huvilistele vaatamiseks välja. Juba praegugi on väljakaevamisel olevad vrakid Tivoli arendusest möödajalutajatele vabalt nähtavad.

Tulevane Tivoli elamurajoon, kust ajaloolised laevavrakid leiti, asub tallinlaste seas Tivolina tuntud looduskaunil alal Kadrioru pargi vahetus läheduses, Pirita promenaadi juures vaid 200 meetri kaugusel merest. Esimese etapi arenduse käigus rajab Metro Capital 2016. aasta suveks kaks 5-korruselist maja 39 eksklusiivse korteriga.

Märksõnad
Tagasi üles