Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Kõige rikkam, kõige säravam, kõige suurejoonelisem

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jumeirah Bech Resorti rand Dubais. Päeval on siin suviti nii lämbe, et kauemaks jääda ei kannata.

Eestlasele torkab Dubai-reisi plaanides esmalt pähe ilmselt kaks küsimust: mida selga panna (sest seal valitseb kõrbekuumus) ning kuidas käituda (sest seal elavad moslemid). Dubaisse jõudes tabab eestlast esimene üllatus: kohalikke elanikke märkab linna peal üsna harva.

Suurema osa Dubai elanikest moodustavad lihttöölised Indiast ja Filipiinidelt. Peale selle on Dubaisse ajutiselt elama asunud inimesi lääneriikidest ning tänaval liigub üsna palju turiste. Rahvusrühmad omavahel eriti ei segune. Linnajaodki on kujunenud nii, et ühes piirkonnas elavad hindud, teises peamiselt eurooplased, kolmandas filipiinlased. Sama kohatruu on Dubai rahvas ka söögikohti ja lõbustusasutusi külastades.

Kohalikud moodustavad vaid viiendiku Dubai elanikest. Nad tunneb hõlpsasti ära lumivalge kandura (meeste valge hõlst) ja uhke musta abaya (naiste hõlst) järgi. Riietus näitab ära, et nemad on kohalikud ning Dubais peremehed. Kohalike riietus on uhkuseasi ning sellel on oma põhjus.

Nimelt annab seadus neil teiste Dubais elavate inimeste ees eeliseid. Näiteks saavad ainult nemad pidada riigiametit ning peavad saama kõrgemat palka kui sama tööd tegev välisriigist tulnud inimene. Peale selle on teatud äriühingute asutamiseks vaja kohalikku meest, kes ettevõttesse raha enamasti ei investeeri ja ettevõtet ei juhi, kuid saab seaduse järgi ettevõttes osalemise eest tasu. Kohalikud saavad ka mitmesuguseid soodustusi ja toetusi elukoha hankimisel, abiellumisel jne. Nii arvataksegi üldiselt, et kõik kohalikud on väga jõukad. Päris nii see muidugi ei ole, kuid kindlasti näitab riietus staatust.

Kentsakal kombel on sulid hakanud seda ära kasutama naiste võlumisel. See käib nii, et isehakanu riietab end kandura’sse, et teda peetaks kohalikuks. Kuna paljud naised ongi Dubaisse jõukat meest otsima tulnud, siis võib see skeem lühikest aega isegi töötada. Tegemist ei ole linnalegendiga. Kohalik politseinikki teadis kinnitada, et hindud, afgaanid või pakistanlased üritavad lumivalget Araabia Ühendemiraatidele omast kandura’t kandes endast jõukamat muljet jätta.

Minu esmamulje kohtumisest emiraatlasega oli väga hea. Religioon aga ei tulnud kordagi jutuks. Tegin üldistuse, et kohalikud on väljapeetud, intelligentsed, rahulikud ja vaimsed. Esmamulje sai hiljem korduvalt kinnitust.

Dubai areneb kiiresti. Oli huvitav kuulda kohalike lühikokkuvõtet oma elust. Nimelt kui 40ndates dubailased elasid lapsepõlves kogu oma suure perega ühetoalises majas ning jalgpall osteti mitme perekonna peale, siis pärast nafta leidmist muutus elu väga kiiresti. Nende aastatega muutus linn tundmatuseni. Kõrbe kerkisid sajad pilvelõhkujad, kunstsaared, metroo (mis muide sõidab juhita), maailma suurimad kaubanduskeskused ja rohelust täis pargid. Rikkus on jõudnud inimesteni ja paljud neist elavad meie mõistes ülisuurtes villades. Dubai tegi Euroopas paarsada aastat väldanud arengu läbi vaid 40 aastaga. Müstiline.

Rahal on inimestele oma mõju. Kui 30-aastased ja vanemad veel mäletavad oma tagasihoidlikku elu ja on rikkuse suhtes üsna vaoshoitud, siis uus põlvkond on kohati ärahellitatud ega oska selle eest nii tänulik olla. Väga noorelt saadakse oma esimene Lamborghini või mõni muu sportauto ning raha kulutatakse kallite auto- või telefoninumbrite ostmiseks. Nimelt on Dubais tekkinud numbrikultus. Mida lühem või meeldejäävam number, seda kõrgema hinna eest sellise omanikuks saab. Numbritega kaubeldakse.

Dubaisse reisijat võib rõõmsalt üllatada, et elu pole seal religioossetel põhjustel sugugi konservatiivne ning riietuda võib Euroopa tavade järgi. Kuna turiste ja töölisi on lääneriikidest ning mujalt väga palju, avaldab see kultuurile suurt mõju ning hõlpsasti võib jääda mulje, et elu Dubais on isegi vabameelsem kui näiteks Eestis.

Riietumisjuhistena ripuvad kaubanduskeskustes sildid, et naistel peavad õlad ja põlved olema kaetud − seda soovitust võiks austusest kohaliku kultuuri vastu järgida −, ent võib näha ka topi ja lühikeste pükste väel naisi ning probleeme sellest üldjuhul ei teki.

Ööelu on Dubais väga lärmakas ning sajad klubid on alati ülerahvastatud. Dubaid peetakse kohtingulinnaks, nagu suurlinnu kunagi. Kuna suurem osa Dubais töötavatest inimestest on seal ajutiselt, ei pea ka suhted pikalt vastu ning üks kohtinguralli järgneb teisele.

Erinevalt Euroopast on keelatud tänaval alkoholi juua ning umbjoobes avalikes kohtades viibida. Klubis või tänaval suudelda ei tohi ning abieluväline seks on keelatud. Kui suudlemist tõesti keelatakse ja klubis-baaris võib see kaasa tuua sekeldusi, siis abieluvälise seksi kontrollimine on ilmselgelt keerulisem ning riik sellesse kaaluka põhjuseta ei sekku. Enne Dubais hotelli broneerimist tasub siiski uurida, kas abielus mitteolev paar võib seal ööbida või mitte.

Mida Dubais ette võtta?

Dubai pakub puhkajatele kahtlemata väga palju tegevust ja meelelahutust, kuid kultuurinautleja meeled võivad nälga jääda. Dubai on eelkõige äri, rannapuhkuse, pidude ja lõputu poodlemise sihtkoht. Silmailu pakuvad küll väga uhked hotellid ja kaubanduskeskused, kuid nendest õhkub pigem raha, mitte ajaloo hõngu.

Kaubanduskeskused mängivad Dubais tähtsat rolli. Nädalavahetustel on need puupüsti täis − kohalikud on üles löödud ja otsivad pilkudega uusi huvitavaid tutvusi, pered veedavad aega lastega mööda kaubanduskeskust kulgedes, turistid poodlevad ja enamik kohvikuid on ülerahvastatud. Kohalikud ei armasta Dubai kuumust ega väljas kõndimist ning neile pakuvad huvitavat tegevust ja kuumavarju just kaubanduskeskused. Samas tuleks kaubanduskeskustele kulutada võimalikult vähe aega, sest ühes suures keskuses võib mööda lipsata terve päev ning olulised asjad jäävadki nägemata. Meeles tasub pidada ka seda, et kesklinnast eemale jäävad kaubanduskeskused on kindlasti mõnevõrra odavamad.

Dubai Malli kõrval asub maailma kõrgeim pilvelõhkuja Burj Khalifa, mille eest toimub igaõhtune purskkaevušõu. Burj Khalifa on Dubai sümbol ja vaatamisväärsus, nagu Eiffeli torn Pariisis. Kui sa ei ole Burj Khalifat ja selle ees toimuvat purskkaevuvaatemängu näinud, võib öelda, et sa ei ole Dubaid näinud. Esialgu oli plaanis ristida torn Burj Dubaiks, kuid 2008. aastal jäi maailma kõrgeima pilvelõhkuja ehitamine majanduslanguse tõttu pooleli ning Dubai president ja Abu Dhabi valitseja Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan otsustas torni ehitusse investeerida omaenda raha. Ühtlasi soovis Sheikh Khalifa, et torn kannaks tema nime. Nii ka sai, ning rahva meelest õigustatult. Üleüldse on kohalikud emiraatide valitsemisega rahul ning Dubai ja Abu Dhabi valitsejad eriti austatud ja armastatud. Igal juhul tasub Burj Khalifa ära vaadata nii väljast kui ka seest.

Õhtusöögiks ja meelelahutuseks leiab igale maitsele midagi Madinat Jumeirahʼ kompleksist, mis on üks Dubai ilusamaid piirkondi. See on ehitatud alles hiljuti, kuid arhitektuuriliselt on järgitud araabia stiili, mistõttu saab seal silmi lõpututest pilvelõhkujatest veidi puhata. Õhtuti on see üks paremaid kohti, kus mõnusalt aega veeta. Elavat muusikat mängivad igal õhtul Trader Vic’s ja Bar Zar. Õhkkond on väga vaba ning mõlemad kohad sobivad täiesti nii noortele kui ka vanematele külastajatele. Väljas saab istuda hubase kanali ääres, nautida vesipiipu ning suurepärast vaadet.

Madinat Jumeirahʼ baaridest võib jalutada suurejoonelisse hotelli Al Qasr, kus on samuti hulk elava muusikaga restorane, kuid üks romantilisemaid on Al Hambra. See on Hispaania restoran, mille hubasel väliterrassil laulab Argentina duo hispaaniakeelseid laule. Pakutakse muuhulgas tapasid ja Sangriat. Romantikat otsivatel paaridel on kohustuslik see restoran üle vaadata.

Puhkus rannas ja parkides

Dubais on suhteliselt palju istutatud lilli ja rohelust. Linnamelust ja rannast väsides on hea üllatavalt suures Safa pargis sportida või piknikut pidada (sissepääs parki maksab kolm dirhamit ehk umbes euro).

Dubai veepargid on samuti väga uhked, mistõttu tasub seal käimiseks varuda terve päeva. Kohale tuleks minna võimalikult vara ning vältida rahvarohkeid nädalavahetusi. Näiteks Atlantise hotellikompleksis asuvas veekeskuses saab lisatasu eest ujuda delfiinidega. Pileti hind on veekeskustes poolsada eurot.

Dubai rannad on ilusad ja puhtad. Siin võib leida päris inimtühje kohti ning lõunamaistele riikidele omast rannamelu. Jumeirah Beach Resorti rannajoonel on uhked hotellid piiratud rannaga, samuti leidub siin avalikku randa. Siinkandis on palju välirestorane, poode, sportimisvõimalusi, välikino jm. Rand on ilus, kuid kindlasti üks rahvarohkemaid.

Kite Beach on rand, kus käivad Dubais elavad-töötavad inimesed. Sobiv noortele ja muidu aktiivsetele inimestele, kes eelistavad aktiivselt rannamõnusid nautida. Kite Beachil mängitakse rannatennist, võrkpalli, tegeletakse lohesurfiga ja tihti on mõne ürituse ajal kohal kas DJ või mängivad muusikat rannakülastajad kaasatoodud kõlaritest.

Suvekuudel jääb temperatuur Dubais 40–50 kraadi vahele ning meri on soe nagu vannis. Rannas käivad vaid üksikud inimesed ning sedagi vaid lühikeseks ajaks. 50-kraadist kuumust kogesin elus esimest korda siin, ning sellise kuumusega on rannas tõesti võimatu olla, sest leevendust ei saa ka merest.

Tasub meeles pidada, et öösiti avalikes randades ujuda ei või ning seda kontrollivad ranna turvamehed. Ise käisin siiski veidi kõrvalisemates randades päris pimedas ujumas, sest esiteks läheb Dubais vara pimedaks ning suvekuudel on päeval lihtsalt liiga palav.

Mäletan eredalt esimest korda, kui hilisõhtul rannas ujusin. Merest oli hästi näha Dubai tuledes sädelev panoraam. Burj Khalifa paistis samuti rannale välja, esindades kõike seda, mida Dubai on siiani saavutanud ja milliste eesmärkide poole püüdleb. Ikka uuenduslikum, ikka rikkam, ikka ilusam ja säravam, ikka suurejoonelisem, ikka ahhetama panevam. Dubai poeb oma kontrastide ja luksusega südamesse. See on linn, mis võlub ilu ja suurejoonelisusega ning paneb külalisegi viivuks end ilusama ja edukamana tundma. Teisalt kasvab Dubais elades igatsus maaläheduse, elu ehtsuse ja lihtsuse järele.

Tasub teada

Taksojuhid eeldavad, et teil on anda üsna täpne raha, ning võivad tõreleda, kui teil seda ei ole. Petmist kartma ei pea.

Avalikus kohas ei või juua alkoholi. Hotellide baarides-klubides on alkohol vabalt kättesaadav, kuid võrdlemisi kallis: õlu u kümme eurot). Poes alkoholi ei müüda.

Dubai on väga liberaalne ning turist ei pea end tingimata kurguni kinni nööpima. Sall õlgade katmiseks võiks siiski igaks juhuks kotis olla.

Õhtul tasub riietuda viisakalt, et kõikjale probleemideta sisse saada. Baaridesse ja ööklubidesse saab üldiselt sisse vaid viisakates kingades. Eeldatakse, et naised kannavad kontsi.

Kommentaarid
Tagasi üles