Fotod: Pirital valmis restoran Tuljak

Pirital andis ehitaja tellijale üle originaalilähedaselt renoveeritud legendaarse restorani Tuljak.

1Partner Ehituse juhi Üllar Hinno sõnul renoveeriti kuuekümnendatel Valve Pormeistri projekteeritud muinsuskaitsealune hoone võimalikult originaalilähedasena. «Taastasime algupärased hoonet ilmestavad karniisid uurimistöödel leitud originaallaudisega, puhastasime välja vahepeal krohviga kaetud telliskiviseinad ja säilitasime kõik, mida võimalik. Mis oli hävinud, selle taastasime fotode järgi. Restoranipidaja tellis retrovõtmes mööbli ja lasi taastada originaalvalgustid ning sisustuselemendid,» kirjeldas Hinno.

Peale restorani renoveeriti ka suur terrass, hoonet ümbritsev haljasala ja jäätisekiosk. «Hoovis tuli mullakihi alt välja väga huvitav detail – kunagi kinni aetud, kuid korralikult säilinud bassein, mis taastati,» lisas Hinno.

Hoones avas uksed restoran Tuljak, mille restoran ja väliterrass mahutavad kuni 300 inimest ning mille südameks on suur köök.

«Renoveerimine on alati kompromisside otsimise kunst ja kuna lisaks muinsuskaitsjatele ja projekteerijatele olid ka hoone omanikud ja restoranipidajad pidevalt juures, saabki selliste fantastiliselt pühendunud inimestega ainult hea tulemus tulla,» rääkis Hinno.

Hoone arendas Baltek Arendus OÜ. Hoone restaureerimisprojekti koostas Apex Arhitektuuribüroo ning tööd tegi 1Partner Ehitus. Hoone sisekujunduse tegi Tarmo Piirmets arhitektuuribüroost Pink koos Martti Siimanniga. Omanikujärelevalvet teostas Tarmo Jõulu ja muinsuskaitsejärelevalvet Maris Mändel. Tuljaku hooviala haljastuse originaalilähedase projekti koostasid ja teostasid Lylian Meister ja Maarja Gustavson.

Uue kohviku Tuljak osanikud on samad, kes Kaberneemes asuval OKO-l ning Viimsi ja Pirita piiril asuval NOA-l – Martti Siimann, Tõnis Siigur ja Marko Zukker.

Tunnustatud arhitekt Valve Pormeister projekteeris Lillepaviljoni juurdeehituseks kohviku «Tuljak» (Pirita tee 26e) aastatel 1964–1965, 1990ndatel muudeti see restoran Carinaks.

Tagasi üles
Back