NASA valis eestlase foto päevapildiks

NASA päevapilt.

FOTO: Martin Mark

NASA valis Eesti fotograafi Martin Marki 24. augustil Võrumaal tehtud foto tänaseks päevapildiks.

USA kosmoseagentuur küsis pildi juurde kuuluvas selgitavas tekstis, kas fotol olev isik heidab välgunoolt. «Ei,» oli vastus. Hoopiski ta osutab Iriidiumi sähvatusele. Nähtus tekib, kui Iriidiumi sidesatelliidi antennid peegeldavad päikesevalgust, mis on maapinnalt vaadates eredam kui mõni täht öises taevas.

NASA lisas, et Iriidiumi sähvatus kestab tavaliselt mõned sekundid, mis on kauem kui paljudel meteooridel. Samuti on need erinevalt meteooridest sümmeetrilised ja etteennustatavad.

Fotol oleva sähvatuse põhjustas Iriidiumi satelliit 15. Üldse teeb pildi NASA hinnangul tähelepanuväärseks tõsiasi, et öise taeva taustal paistab vertikaalselt kulgev Linnutee tähevöö.

Mark ütles Postimehele, et ta ei osanud oodata, et tema foto valitakse NASA päevapildiks. «Järgmisel päeval pärast foto tegemist saatsin selle igale poole laiali, ka NASAsse, ja nüüd sain mõni päev tagasi neilt teate, et foto on ülespandud kuhugi pildikogumikku, kus keegi valib sealt välja päevapildi,» rääkis ta.

Rohkem infot Mark USA kosmoseagentuurilt ei saanudki. Et NASA valis täna ikkagi tema foto päevapildiks, avastas ta ise. «Mul oli hea meel selle üle,» kommenteeris fotograaf.

Mark lisas, et mainitud ülesvõte ei olnud tal üldse esialgselt kavas. «Plaan oli lihtsalt teha pilti Linnutee ja inimesega.» Teda aitas sel ööl äpp, mis näitab Iriidiumi sähvatuste esinemist. «Ja siis avastasingi, et üks on paari minuti pärast tulemas just sealt õigest suunast, just kui hakkasin tegema pilti, nii et ma ei pidanud isegi kaamerat ümber kadreerima, vaid lihtsalt juhendasin modelli, et ta lihtsalt oleks õiges suunas, kui see tuleb, ja nii ta tuligi,» selgitas ta.

Marki teiste fototeostega on võimalik tutvuda tema kodulehe või sotsiaalmeedia kaudu.

Tagasi üles
Back