Ammas: ma ei tea Tallinna Sadamast Isamaaliidule tulnud rahast midagi

Andres Ammas

FOTO: Teet Malsroos / Õhtuleht

2001. aastal Isamaaliidu peasekretäri ametis olnud vabaerakondlasest riigikogu liikme Andres Ammase sõnul ei tea ta midagi ekspoliitiku Jüri Mõisa väidetest, justkui oleks toonase kolmikliidu erakonnad saanud Tallinna Sadamast igaüks miljon krooni sularaha.

«Ei ole sellest mitte midagi kuulnud. Ju siis tollast Isamaaliidu peasekretäri selliste asjaajamiste juurde ei usaldatud. Meil oli erakonnas töö niimoodi jaotatud, et rahaasjadega tegeles eraldi inimene – kolleeg Heiki Kivimaa,» ütles Ammas Postimehele.

Ammase sõnul ei mäleta ta, mis oli Kivimaa ametikoht erakonnas, kuid aastal 2001 oli ta Tallinnas Jüri Mõisa linnavalitsuses aselinnapea ning põhimõtteliselt tegeles Heiki Kivimaa kogu selle perioodi vältel erakonna rahadega.

«Muidugi olin ka mina peasekretärina Isamaaliidu sponsoritega kursis ning me korraldasime pidulikke üritusi ja seminare, kuhu olid palutud ka Isamaaliidu toetajad. Selle ringiga olin ma enam-vähem kursis. Aga need olid küll legaalsed ametlikud toetajad,» rääkis Ammas.

Ammase sõnul ta ei mäleta, et Isamaaliidu juhid oleks käinud 2001. aasta suvel kaitsepolitseis ülekuulamisel, millest rääkis Jüri Mõis.

«Mul ei ole elus kordagi olnud sellist kohustust ega au, et kaitsepolitseiga vestelda. Ei mäleta ka, et Isamaaliidu tollane juht Mart Laar oleks sel ajal kaitsepolitseis käinud,» ütles Ammas.

Ammase sõnul tundub talle, et praegu püüab keegi väga meeleheitlikult kogu poliitikat ning kõiki poliitikas olnuid ja olijaid määrida.

«Ma ei pea seda küll õigeks ja ausaks. Ma arvan, et eeskätt on seda teha huvi inimestel, kelle nimed on ühe või teise skandaaliga seoses ise esile kerkinud. Eesmärk on ilmselt vett sogada ja näidata, et te kõik olete ühesugused. Ma ei ole sellega nõus, poliitikas ei ole kõik pätid ja sulid,» ütles Ammas.

Ta kinnitas, et tema Isamaaliidu peasekretäriks oleku ajal tema teadmisel erakonda kahtlase päritoluga raha ei tulnud. «Küllap tol ajal liikus meilt läbi raha, millest riigil võisid jääda maksud saamata. Aga kahtlastest annetustest ei oska ma küll kõneleda,» lausus Ammas.

Endise Isamaaliidu poliitiku Jüri Mõisa sõnul said kunagisse kolmikliitu kuulunud Reformierakond, Isamaaliit ja Mõõdukad 2001. aastal iga üks Tallinna Sadamast 1 miljon krooni ehk 64 000 eurot sularaha, kirjutab Äripäev.

2001. aasta esimesel poolel sai Mõis enda lähedaselt usaldusväärse info, et Tallinna Sadamast võeti iga kolmikliidu erakonna toetuseks ligi miljon krooni ehk praeguses vääringus 64 000 eurot.

«Igatahes pidasin infot täiesti tõepäraseks ja kõndisin otsejoones ning seni ainsal korral kaposse ja rääkisin selle loo ära,» jätkas Mõis.

«Pärast kuulsin, et kolmikliidu juhid olid käinud 2001. aasta suvel kapos ülekuulamisel ja on vist praeguseni mu peale päris vihased, aga mingit asja otseselt ei algatatud, sest otseseid tõendeid polnud,» rääkis Mõis.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles