R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ämaris maandusid USA ründelennukid A-10

Piret Lakson
, reporter
Ämaris maandusid USA ründelennukid A-10
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
USA õhuväe ründelennuk A-10 Thunderbolt II
USA õhuväe ründelennuk A-10 Thunderbolt II Foto: SCANPIX

Täna kell 17.30 maandusid Ämari lennubaasis kuus Ameerika Ühendriikide ründelennukit A-10, mis koos homme saabuva kuue sama tüüpi lennukiga osalevad 22. septembrist 13. novembrini Eesti õhuruumis  peetaval Eesti ja USA õhuvägede ühisharjutusel.

Algav Eesti ja USA õhuvägede ühisharjutus toimub laiema programmi raames, mis on tuntud nime all Atlantic Resolve. See on eelmisel aastal alanud Ameerika Ühendriikide operatsioon, millega suurendatakse sõjalist kohalolu kõikides NATO idapoolsetes liikmesriikides, sealhulgas ka Eestis, ütles Eesti õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien.

«Õhuvägede ühisharjutus on oluliseks panuseks meie piirkonna julgeolekuolukorra parandamisele,» sõnas Tarien, kelle sõnul on tänavu tegemist juba kolmanda Eesti ja Ameerika Ühendriikide ühisharjutusega. Varasemalt lendasid märtsis-aprillis Eesti taevas ameeriklaste hävitajad F-16 ning augustis-septembris ründelennukid A-10.

«Osalevatele Eesti kaitseväe üksustele on sellised ühisharjutused saanud igapäevaseks ning koos tegutsemine on muutunud professionaalselt sujuvaks,» lausus Tarien.

Kaitseväe keskpolügoonil asuvate sihtmärkide tabamiseks kasutatakse 25-naelaseid õppepomme ning pardakahurite õppemoona, mis ei tekita märkimisväärseid heliefekte. Harjutused toimuvad tööpäeviti ajavahemikus 9.00 kuni 16.00, teisipäeviti ja neljapäeviti võib toimuda ka õhtuseid lende ajavahemikus 17.00 kuni 19.40. Korraga lendab Eesti õhuruumis kuni neli ründelennukit.

Täna saabunud ründelennukid on pärit USA õhuväe 23. lennugrupi 74. eskadrillist, mis baseerub alaliselt Moody lennubaasis Georgia osariigis.

Maapealsete märkide ründamiseks ning maaväe lähitoetuseks mõeldud ühemeheline ründelennuk A-10 Thunderbolt II on tuntud nii oma manööverdusvõime, suure tulejõu kui ka suhteliselt vaikselt töötavate mootorite poolest.

Märksõnad
Tagasi üles