Tsahkna: valitsus peab piirilepingu otsuses viitama Tartu Rahu kehtivusele

Eesti-Vene piirilepingute allkirjastamine Moskvas möödunud aasta 18. veebruaril.

FOTO: Välisministeerium

Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Margus Tsahkna sõnul peab valitsus Eesti-Vene piirileppe heakskiitmisel andma ühemõttelise hinnangu, et Eesti juhindub piirileppe sõlmimisel Tartu Rahulepingu artikkel 2 kehtivusest ja õigusliku järjepidevuse põhimõttest. 

Tartu Rahulepingu artikkel 2 järgi tunnistab Venemaa kui Nõukogude Liidu õigusjärglane ilmtingimata Eesti riigi rippumatust ja iseseisvust, loobudes vabatahtlikult ning igaveseks ajaks kõigist suveräänõigustest, mis olid seotud Venemaal Eesti rahva ja maa kohta maksvusel olnud riigiõigusliku korra kui ka rahvusvaheliste lepingute põhjal. 

«Lisame Tartu Rahulepingu artikkel 2 ja Eesti Vabariigi õiguslikku järjepidevuse põhimõtet rõhutava poliitilise deklaratsiooni valitsuse otsusesse, millega kiidetakse heaks Eesti ja Venemaa vaheline piirilepe,» ütles Tsahkna. 

«Tartu Rahuleping on Eesti Vabariigi sünnitunnistus, mille põhimõttelist kehtivust ei saa vahetada poliitiliseks peenrahaks,» rõhutas Tsahkna. 

Tsahkna sõnul tähendab Eesti ja Venemaa vaheline piirileping üksnes piirijoone muutmist, kuid Eesti riik peab tingimusteta lähtuma sellest, et muus osas jääb Tartu Rahuleping kehtima.

Tagasi üles