Rain Rosimannus keeldus Autorollo kohtuprotsessil ütlusi andmast
Lisatud video

OÜ Autorollo pankrotiasjaga seotud kriminaalasja kohtuprotsessil tunnistajapinki kutsutud Rain Rosimannus keeldus täna oma äia puudutavas kohtuasjas ütlusi andmast.

Rosimannus ütles täna Harju maakohtus ajakirjanikele, et ei ole kindel, kas tema suhtes mängitakse praegu ausat mängu, seetõttu otsustas ta ütluste andmisest keelduda. Rosimannuse sõnul on Autorollo võlausaldaja Teet Järvekülg teinud katse uurimist mõjutada.

«Autorollo praegune sisuline omanik Teet Järvekülg on teinud eeluurimise käigus katse ebaseaduslikult mõjutada kohtueelset uurimist, üritades prokuröriga kokkulepet, et ei taotle tema taandamist, kui mulle esitatakse süüdistus sõltumata sellest, kas tõendid on olemas või mitte,» ütles Rosimannus.

Rosimannuse sõnul ilmus info kokkuleppe ürituse katsest juba eelmise aasta septembris Õhtulehes. Tema sõnul oli Järvekülg piisavalt edev, et minna seda ajalehele rääkima ja see oli põhjus, miks ta juba eeluurimisel ütlusi ei andnud, kuigi ta seda kaalus. Autorollo võlanõuded üles ostnud ettevõtte endine partnerfirma Port One juhatuse liige Teet Järvekülg ütles mullu 30. septembril Õhtulehes ilmunud artiklis, et võlausaldajad taotlesid märtsis 2014 prokurör Vallo Karileri taandamist, kuid riigiprokurör Tristan Ploom soovitas seda mitte teha, kuna Karileri seisukoht on, et Rain Rosimannus saab süüdistuse.

«Teet Järvekülg on esitanud koos kurikuulsa advokaadibürooga Lextal meie tsiviilasjas valekaebusi ja üritanud koos pankrotihalduriga luua põhiõigusi rikkudes kunstlikult tõendeid. Selles olukorras ma lihtsalt ei saa olla kindel, et minu suhtes mängitakse ausat mängu. Seetõttu ei ole mul võimalik teha muud, kui loobuda ütluste andmisest. Ehk nagu (Prantsusmaa endine president – toim.) Jaques Chirac soovitas baltlastel kasutada oma õigust olla vait,» lausus Rosimannus.

Põhja ringkonnaprokuratuuri kinnitusel pole mingit alust Autorollo süüasjas kolmapäeval tunnistajapingis olnud Rain Rosimannuse väidetel, nagu oleks kannatanuna protsessil osalev Teet Järvekülg üritanud prokuratuuriga mingeid kokkuleppeid sõlmida. Põhja ringkonnaprokuröri Vallo Karileri sõnul pole mingit kokkuleppe sõlmimise üritust olnud, kuigi ta möönis, et kannatanute pool on üritanud süüdistajat taandada ning survestada prokuratuuri muude meetmetega, näiteks meediat kasutades, teatas BNS.

Rosimannuse sõnul uuriti Autorollo kriminaalasja eeluurimisel tema perekonnaliikmete elu põhjalikult läbi ning asjaolu, et kriminaaluurijatel polnud tema pere vastu mingeid etteheiteid, on tõend sellest, et ta pole midagi valesti teinud.

«Tsiviilvaidluses langetatud otsused on arusaamatud, sellepärast me oleme need edasi kaevanud. Kui otsused sellisel kombel jõusse jäävad, siis ei puuduta see üksnes meid, et me peame hakkama mingi võõra firma võlgasid hakkama tasuma. See oleks pretsedent, mis puudutab iga Eesti peret, kus on pereliikmete hulgas ettevõtja. Kõik pereliikmed võivad sattuda vastutavaks teise pereliikme firma võlgade eest ainuüksi sel põhjusel, et nad oma perega normaalselt inimlikult suhtlevad,» rääkis Rosimannus.

Autorollo kriminaalasja raames oli 28. septembril Harju maakohtusse tunnistusi andma kutsutud ka riigikogu Reformierakonna fraktsiooni saadik, endine keskkonna- ja välisminister Keit Pentus-Rosimannus, kes keeldus samuti ütluste andmisest.

Pentus-Rosimannus põhjendas ütluste andmisest keeldumist sellega, et tema isa Väino Pentus elas Autorolloga juhtunut väga raskelt üle ning tema jaoks olnuks väga ränk näha, kuidas tema tütart samas asjas kohtulikult küsitletakse. Pentus-Rosimannus lisas, et tal polnuks juhtunu kohtuliku uurimise jaoks midagi uut öelda, kuna ta ei teadnud Autorollo asjadest midagi.

Siim Roode ja Väino Pentus ei tunnistanud end 10. septembril alanud kohtuprotsessil süüdi.

Prokuratuur süüdistab Siim Roodet ja Väino Pentust ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises, Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Roode. Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Süüdistuse kohaselt kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja endine välisminister Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

«Prokuratuur saadab kohtu ette ainult need isikud, keda kohtueelsel uurimisel kogutud tõendite põhjal on alust kuriteos süüdistada ning selles konkreetses kriminaalasjas on süüdistatavad Väino Pentus ja Siim Roode. Rain Rosimannus ja Keit Pentus-Rosimannus kuulati selles asjas üle tunnistajatena,» kommenteeris Põhja ringkonnaprokurör Vallo Kariler.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles