Lastefond katab osa 5-aastase tüdruku krambiravi kuludest

Lastefond

FOTO: Repro

Lastefondi nõukogu võttis vastu otsuse toetada viieaastase Sonja ravi ja katta kõik Diakomiti ravimile minevad kulutused, toetuse kogusumma ulatub kokku ligi 24 000 kroonini.

Sonja on 5-aastane Ida-Virumaa tüdruk, kellel on eriline epilepsia vorm – Dravet sündroom, mille raviks soovitatakse Diakomiti ravimit. Alates oktoobrist on Diakomit lisatud Sonja raviskeemi, kuid vajalik ravim ei kuulu haigekassa soodustatud ravimite nimekirja.

Vajalik ravim maksab pea 4000 krooni 60 kapslit, millest jätkub kaheks kuuks. Abi on otsitud ka Haigekassalt, kuid kuna ravim on Eestis registreeritud, siis Haigekassa seda ei kompenseeri. Soovituslikult peaks Sonja ravikuur olema 6-12 kuud.

Lastefondi nõukogu võttis vastu otsuse toetada Sonja ravi ning katta kõik Diakomiti ravimile minevad kulutused ehk kuni soovituslikud 12 kuud. Toetuse kogusumma ulatub kokku ligi 24 000 kroonini.

Tüdruku vanemad on väga tänulikud abi eest, sest kuna peres kasvab kokku neli last ning ema ja isa on töövõimetuspensionärid, kulub iga toetus neile ära. Kohtla valla sotsiaalnõuniku Tatjana Oleski sõnul toetab perekonda ravikulude katmisel nii palju kui võimalik ka omavalitsus.

Lapse raviarst Anneli Kolk rääkis, et tüdruku raviskeemis on proovitud erinevaid krambivastaste ravimite kombinatsioone.

«Diakomit lülitati raviskeemi, et stabiliseerida tüdruku olukorda,» selgitas Kolk antud ravimi vajalikkust.

Diakomit aitab teatud etapi ületamisel ja hiljem loodetakse hakkama saada teiste ravimite kombineerimisega. Kolgi sõnul on krampide kontrolli alla saamine eriti oluline just lapse edasise arengu seisukohast.

Esimesed krambihood tekkisid tüdrukul kaheksandal elukuul ja spetsiifilise epilepsiavormi tõttu võis igasugune kehatemperatuuri tõus vallandada krambiseeriad või ohtliku krambistaatuse.

Sonjal pidurdus vaimne ja kõne areng ning lisandus agressiivsus. Praeguseks on tänu vajalikule ravile lapse areng positiivne – tüdruk räägib ja saab aru ning tema meeleolu on paranenud.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on laste ravitingimuste parandamiseks annetusi kogunud alates 2001. aastast ning seega üks vanimatest Lõuna-Eestis tegutsevatest heategevusfondidest.

Lastefondi missioon on äratada kaaskodanikes hoolivust ja tähelepanu kõige õrnemate ja nõrgemate suhtes.

Tagasi üles