iDeal kampaania

Politsei selgitab, miks kadunud Markkusega seoses kriminaalmenetlust ei alustata

Kadunud Markkus

FOTO: PPA

Seoses Võrus kadunuks jäänud Markkuse otsingutega on tõstatunud küsimus, miks politsei ei uuri seda juhtumit kriminaalmenetluse raames.

«Arvatakse ekslikult nagu annaks kriminaalmenetlus imetabased juriidilised võimalused teha «midagi veel enamat», mida seni pole ehk saanud teha. Selline mõtteviis on eksitav. Väär on ka väita, et tagaotsimistoimik piirab uurija võimalusi info kogumisel. Markkuse asukoha selgitamisel on politsei teinud vajalikud toimingud tagaotsimistoimiku raames, sealhulgas ka palju räägitud positsioneerimise ja kõneeristuse,» kinnitas Lõuna prefektuur sotsiaalmeedias.

Millal alustatakse kriminaalmenetlust?

«Taevatähtede järgi tehtud ennustus, unenägu, aimdus või kuulujutt, mis kontrollimisel tõeseks ei osutu, pole piisav alus kuriteokahtluseks. Ja seda hoolimata, et iga selline ümberlükatud infokild on saanud soodsa kasvupinnase nii avalikus arutelus kui ka väikelinna kulissidetagustes kõnelustes,» märkis politsei.

«Kui selles juhtumis oleks täna kuriteole viitavad tunnused või ilmnenuks, et tagaotsimistoimiku raames ei saa uurija tõepoolest mõnd väga spetsiifilist teavet-tõendit hankida, mis kinnitaks kuriteo toimumist, siis oleks kriminaalmenetlus juba alustatud. Viimastel päevadel on uurijatele laekunud hulk uusi erinevaid vihjeid, mida jätkuvalt põhjalikult kontrollitakse.»

Lõuna prefektuur lisas, et Markkus tahetakse väga üle leida ja otsimist ei lõpetata enne, kui pere saab vastused, mis neid viimased nädalad nii valusasti vaevanud on.

Markkuse vanemad ütlesid eile «Seitsmestes uudistes» oma esimeses avameelses ja emotsionaalses intervjuus, et neile jääb arusaamatuks, miks politsei ei algata alaealise leidmiseks kriminaalasja.

SA Kadunud tegevjuht Aare Rüütel märkis Postimehe arvamusloos, et enamasti ei ole inimese kadumine seotud kuriteoga, kuid kuna tänane menetluskord ei võimalda asja uurimist sisuliselt, siis tuleb muuta ühte kahest – kas tagaotsimistoimiku (ka tuvastamistoimiku) raames anda menetlejale samad õigused kui kriminaalasjas või algatada iga inimese kadumise fakti puhul kriminaalasi.

«Kriminaalasja algatamisel võiks kaaluda seaduse täiendamist selliselt, mis lubaks küsida otsitavalt välja menetluse kulud juhul, kui otsitav ei anna endast menetlejale teada, kui menetleja on avalikus teates palunud ühendust võtta ja kui otsitava kadumine ei ole seotud kuriteoga,» leidis Rüütel.

Loe lähemalt:

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles