Autorollo protsess jõuab süüaluste kuulamiseni

Autorollo

FOTO: Mihkel Maripuu

Väino Pentusele ja Siim Roodele kriminaalsüüdistuse toonud Autorollo kohtuprotsess jätkub järgmisel nädalal pärast ligi kuu kestvat pausi süüaluste kuulamisega.

Kui alguses tegeles kohus peamiselt prokuröri esitatud tõendite uurimisega, sealhulgas süüdistaja kutsutud tunnistajate kuulamisega, siis oktoobri teises pooles said oma tõendid esitada ka kaitsjat.

29. oktoobri istungiga jõudis kohus kõik taotletud tunnistajad üle kuulata, välja arvatud tunnistaja Venemaalt Roman Moissejev. Tegemist on mehega, kellele Autorollo on andnud dokumentide järgi suure laenu, kuid kes eitab igasugust kokkupuudet Autorolloga. «Teeme kõik, mis meist oleneb, et ta ikka kohtusse tuua,» ütles Põhja ringkonnaprokurör Vallo Kariler BNS-ile, andes samas mõista, et midagi katastroofilist ei juhtuks ka siis, kui mees istungile ei jõua.

Kohus peab järgmise istungi järgmise nädala kolmapäeval, kui menetluspooled loodavad jõuda süüaluste kuulamiseni.

Roode ja Pentus kinnitasid 10. septembril avaistungil kohtus, et süüdistus on küll arusaadav, kuid end süüdi nad ei tunnista. Kaitsjad väitsid, et ei toeta süüdistust ega ka tsiviilnõudeid.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises ning Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamiskohustuse rikkumises ja omastamises.

Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Roode. Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Süüdistuse kohaselt kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja välisminister Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles