Tunnistaja Venemaalt ei jõudnud ka neljapäeval Autorollo protsessile

Autorollo kaubakonteiner Tabasalus

FOTO: Arno Saar / Õhtuleht

Prokuratuuri kutsutud tunnistaja Venemaalt ei jõudnud ka neljapäeval autorollo protsessile.

Kui algselt pidi Roman Moissejev andma kohtus ütlusi kolmapäeval, siis mees väitis, et on haigestunud ja istungile ei jõua. Küll aga kinnitas ta, et tal on bussipilet neljapäevaks ning kell 13 jõuab buss Tallinnasse. Neljapäeval tõdes prokurör Vallo Kariler kohtusaalis, et Moissejevi väitel on ta jätkuvalt haige ning kohtusse ei jõua.

Kohus otsustas, et jätkab protsessiga 8. detsembril ning loodab siis Moissejevit näha. Prokuratuuri kinnitusel peaks Moissejev rääkima sellest, et ta pole Autorollost laenu saanud, kuigi firma dokumendid näitavad vastupidist.

Ühtlasi peab kohus võtma vastu otsuse kaitsjate taotluse osas tellida täiendab finantsekspertiis. Algselt pidid 8. detsembril algama juba kohtulikud vaidlused, kuid nüüd lükkuvad need suure tõenäosusega edasi. Enne kohtuvaidlusi on vaja üle kuulata ka süüalused, kuid Siim Roode on juba teatanud, et tema ei soovi ütluseid anda ja tõenäoliselt teeb sama ka Väino Pentus.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises ning Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamiskohustuse rikkumises ja omastamises.

Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Roode. Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Süüdistuse kohaselt kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja välisminister Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles