VIISAKAD MEHED. Krimmi annekteerinud eraldusmärkideta ja maskides «rohelisi mehikesi» asus Venemaa meedia kiirelt kujutama kui sõbralikke, kõiki nõrgemaid kaitsvaid tegelasi, keda ei pelga neiud, lapsed ega koduloomadki.

FOTO: Repro

Riikide või äärmusrühmituste huvides tegutsevad kulisside taga sageli suured meeskonnad, et poliitiliste või sõjaliste eesmärkide saavutamiseks mõjutada publiku taju, suhtumist ja käitumist. Sageli pole ühe operatsiooni taotlus pealtnäha kuigi suur: piisab sellest, kui tekitada vaatajas emotsioon või panna ta kahtlema üldteada tõsiasjades.

VIISAKAD MEHED. Krimmi annekteerinud eraldusmärkideta ja maskides «rohelisi mehikesi» asus Venemaa meedia kiirelt kujutama kui sõbralikke, kõiki nõrgemaid kaitsvaid tegelasi, keda ei pelga neiud, lapsed ega koduloomadki.

FOTO: Repro

Vene riikliku telekanali Rossija 1 ajakirjanikud kasutasid 2015. aasta 4. märtsil EKRE noorliikmest Jaak Madisonist rääkivas lõigus meelelahutussaate «Tujurikkuja» sketši «Eesti otsib neonatsi» Eesti-vastaseks propagandaks. Uudislõik väitis, et «Eesti seimi» liige Madison on «sama kooli» kasvandik, kus toimus konkurss «Eesti otsib neonatsi».

FOTO: Repro

LAPSED JA SÕDA. Moskva meediakanali Lifenews reporteri Ermina Kotandžjani 2014. aasta mais Twitteri kontol avaldatud foto väidetavalt Ukrainas Donetski lennuvälja lahinguis haavata saanud poisist levis kulutulena ja Ukraina sõdureid süüdistati brutaalsuses. Tegelikult on foto tehtud hoopis 2013. aastal Süürias Aleppos pärast Assadi valitsusvägede rünnakut. Hiljem keelas Ukraina riik Lifenewsi ja veel 14 Vene meediakanalit agressiivse Kremli propaganda tõttu.

FOTO: Repro

Lehekülg New Russia Press on avaldanud pildi Ukraina väidetavatest tankitõrjerajatistest. Visuaalselt tankitõrjerajatiste sarnaste, kuid struktuurilt pigem nõrkade ja väheefektiivsete rajatiste kajastamise eesmärk võib olla Ukraina üksuste alavääristamine ja nõrgana näitamine.

FOTO: Repro

SAATKE EDASI! Vasakpoolne sotsiaalmeediapostitus väidab kujutavat 1,5-aastasi lapsi õhurünnaku ajal Ida-Ukraina lasteaiale ja õhutab fotot jagama, et seda näeks kogu maailm. Tegelikult on foto (vt paremal) pärit ühelt Iisraeli koduleheküljelt ja kujutab juudi lapsi Gaza sektorist lähtuvate õhurünnakute ajal.

FOTO: Repro

DŽIHAADIKASSID. Twitteris kasutatakse teemade kategoriseerimiseks märki #. Üks islamiäärmuslastega seostatud kampaania on #CatsOfJihad, mille käigus kujutati fotodel kassipoegi koos relvastusega. Sellise tegevuse eesmärgiks võib pidada organisatsioonile positiivsema kuvandi loomist, kasutades selleks armsate loomade pilte.

FOTO: Repro

NUTTEV TÜDRUK. Sotsiaalmeedia kampaania #SaveDonbassPeople taotlus oli mõjutada välispublikut arvama, et Ukraina armee paneb separatistidega võideldes toime kuritegusid kohaliku elanikkonna vastu. Kampaania «kaanenäoks» valiti surnukeha ees nuttev tüdruk. Tegelikult on kaader pärit 2010. aasta Valgevene mängufilmist «Bresti kindlus».

FOTO: Repro

DEMOKRAATIA. Vahetult pärast Venemaa anneksiooni algust Krimmi tänavapilti ilmunud reklaamid ei jätnud märkimata, et peatselt saabuval «referendumil» Venemaaga liitumise üle on vaid üks õige valik.

FOTO: Repro

ÕNNELIK ELU. Nn Islamiriigi propaganda-kanali Al-Hayat Media üks leivanumbreid on lühivideote ehk mujatweetide tootmine. Internetis vabalt levivate klippide põhieesmärk on näidata rõõmsaid inimesi nn Islamiriigi kontrolli all olevatel aladel, et pehmendada võimalikke läänes radikaalsesse islamisse pöördunute hirme. Nii leiab videotest muu hulgas valgenahalisi islamisse pöördunuid, kes ülistavad eri Euroopa keeltes elu nn Islamiriigi kontrolli all olevatel aladel. Taustaks kasutatakse kujundeid jäätist söövatest lastest kuni kaubarohkete linnaturgudeni.

FOTO: Repro

HÄKITUD VALIMISED. «See pole nali – fašist Jaroš võitiski valimised» teatasid Vene Pervõi Kanali uudised Ukraina presidendivalimiste ametlikule kodulehele viidates. Tegelikult olid kodulehe tulemusi võltsinud Kremli palgal oleva häkkerirühmituse CyberBerkut liikmed, et näidata Ukrainat natsiriigina. Valimised võitis Petro Porošenko, Dmitri Jaroš sai vaid 0,9 protsenti häältest.

FOTO: Repro

EESTI KISTI MÄNGU. Ukraina sotsiaalmeediagrupid DigitalMaidan ja Euromaidanpress algatasid 2014. aasta NATO Walesi tippkohtumise eel ulatusliku Twitteri-kampaania, et veenda NATOt Ukrainale sõjaliselt appi tulema. Näiteks hoiatasid kümned erinevad sotsiaalmeediapostitused, et kui NATO ei sekku, on järgmine Venemaa ohver Eesti.

FOTO: Repro

PAGULANE. Lääne sotsiaalmeedias levis augustis kulutulena postitus, mis väitis kujutavat pagulase pähe Euroopasse imbunud ISISe võitlejat. BBC ja Reuters paljastasid, et tegelikult on tegu Süüria opositsioonilise vabastusarmee endise komandöri Laith Al Salehiga, kes põgeneb nüüd nii Assadi valitsuse kui ka ISISe eest. Pole kindel, kes valeinfo liikuma lasi, sest hirmu külvamine on kasulik nii ISISele kui ka lääne parempoolsetele pagulasvastastele.

FOTO: Repro

ETTEVAATUST, ISIS: Tänavu 26. märtsil heitis USA õhuvägi Süürias asuva Raqqa linna lähistel alla 60 000 flaierit, millel kujutatud joonistus hoiatab, et nn Islamiriigiga liitujad annavad oma elu hakklihamasina hoolde. Kampaania on osa Pentagoni infooperatsioonidest, mis on mõeldud inimeste meelsuse muutmiseks sõjaväljal.

FOTO: Repro

VÄÄRT INFO. Kasutajate poolt sotsiaalmeediasse üles laaditud materjal kujutab endast head luureinfo allikat. Ekraanitõmmisel on kujutatud postitus suhtlusvõrgustikus Twitter, millel nähtav info pakub asukoha, nähtava relvastuse ja aja osas võimalust tuvastada piirkonnas asuvaid militaarjõudusid.

FOTO: Repro

TAGASI KESKAEGA. Nn Islamiriigi ingliskeelne propagandaajakiri Dabiq avaldas 2014. aasta oktoobris esikaanel fototöötluse, mis kujutab Vatikanis lehvivat džihaadi lippu. 12-leheküljeline artikkel õpetab omapärast ajalookäsitlust, mille kohaselt on kõik lääne elanikud Rooma ristisõdijate järeltulijad, keda õige moslem peaks igal võimalusel tapma.

FOTO: Repro

KAHTLE ROHKEM. Islamiriigi kohalolu internetis tagavad peamiselt millenniumivahetusel sündinud noored, kes lääne noorte kultuuris hästi orienteeruvad. See Twitteri-postitus on näide meemi kujule viidud sõnumist, et Ameerika Ühendriigid on rahvale valetanud.

FOTO: Repro

Siin on valik näiteid inimeste meelsuse mõjutamiseks korraldatud infooperatsioonidest nii Ukrainast, Venemaalt, nn Islamiriigilt kui ka läänest.