Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Uus lootus kooseluseadusega lõpuni minna

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kooseluseaduse vastuvõtmine riigikogus ülemöödunud aasta 9. oktoobril. | FOTO: Sander Ilvest

Võttes kooseluseadusest välja samasooliste paaride lapsendamise võimaluse ja pannes mehe-naise vahelise abielu põhiseaduse kaitse alla, on tärganud lootus veebruari keskpaigas seaduse rakendussätted riigikogus 51 häälega vastu võtta.

Kerge ei saa see olema, sest ülearu rahul ei ole ükski osapool: Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) püüab säilitada oma nägu, sotsiaaldemokraadid püüavad võidelda vähemusgruppide eest ja Reformierakond tahab, et see asi saaks ükskord tehtud. Ühes on aga kõik kolm osapoolt üksmeelel – valitsuse ja riigikogu punnseisu pannud olukord tuleb võimalikult kiiresti lahendada. Ja selle sammuga saaks lahendatud ka Juhan Partsi (IRL) saatmine Euroopa Kontrollikotta, mis on kokkuleppe üks osa.

Homme koguneva riigikogu õiguskomisjoni liikmete ees on veel tänagi kolme erakonna vahel arutelul olevad muudatused, mis täiendavad ja puhastavad rakendussätteid ning kooseluseadust ennastki. Homme on selleks ka üsna viimane võimalus ning selle nimel on kolm võimuparteid viimastel nädalatel kurja vaeva näinud.

Viimases etapis sõelub kompromisse kolme erakonna liikmetest koosnev kolleegium, kes jõudis kokkuleppeni tegelikult juba esmaspäeval, kuid see versioon ei sobinud lõpuks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhile Jevgeni Ossinovskile.

Lapsendamise teemal on arutletud näiteks, et kui ühel poolel (kas siis eri- või samasooliste) paarist on bioloogiline laps, siis miks ei võiks saada tema partner õigust ja kohustust last kasvatada.

Eile sai kolleegium taas kokku ja seis oli palju lootusrikkam. IRL sai oma soovitu ning seadust ja selle rakendussätteid algusest peale vedanud Reformierakonnal ja sotsidel ei olnud suurt midagi vastu vaielda.

Reformierakonda neil kõnelustel esindav Valdo Randpere tõdes, et on jõutud selleni, kuidas leevendada hirme ja ületada karisid, mis on ühiskonnas tekkinud.

«Praegu on lootust riigikogu 51 poolthäälele. Selleks tuleb sõnastada ümber eelnõu mõned osad ja lõike seaduses endas. Kui see on vajalik, siis nii teeme,» ütles Randpere. «Oleme edasi liikunud väga konstruktiivselt ja just sellest olengi kogu protsessi vältel puudust tundnud.»

Ta tunnistas, et seaduses püütakse jääda võimalikult üldsõnaliseks. «Kunagi pole võimalik ette näha kõiki elus ette tulevaid kombinatsioone. Elu on alati rikkalikum kui meie kõige kirkamad fantaasiad,» põhjendas ta ja tõi võrdluseks põhiseaduse, mis on kohati vägagi üldsõnaline.

Reformierakonna fraktsiooni 30 liikmest hääletavad kindlalt poolt 26, kuid vajadusel veendakse kõhklejaid. Sotsid toetavad rakendusaktide vastuvõtmist kogu 15-liikmelise fraktsiooniga. IRLi juhil Margus Tsahknal on keeruline ülesanne leida oma fraktsioonist lisaks kümme inimest. Isegi kui praegu need hääled kokku lepitakse, jääb hääletuseni liiga pikk aeg. Pikk seetõttu, et järgmine nädal on riigikogus istungitevaba nädal, mis annab kindlatele vastastele (nt Helir Valdor Seeder) võimaluse kõhklejaid ümber veenda või vähemalt kõvemini kõhklema panna.

Tsahkna on suutnud murda pikki kuid väldanud jäise vastasseisu. Kõnes erakonna visiooniüritusel «Isamaa 2.0» toonitas ta, et pereväärtused ja pered on IRLi jaoks üks olulisemaid teemasid. Kuid: «Kes ei taha abielluda, see ei pea seda notari juures registreerima, see ongi tema vabadus, elada nii, nagu tema tahab. Ja vähemustele peavad samuti olema tagatud seaduslikud lahendused.»

Sotsiaaldemokraate kõnelustel esindav Andres Anvelt tõdes, et teiste osapoolte soovid ja seisukohad on olnud kogu aeg teada. «Edasiminekuks on ainest,» tunnistas ta. «Eesmärk on saavutada kooseluseaduses positiivne lahendus, ja näen, et selleks on praegu väga tugev võimalus.»

Tagasi üles