Jätkub Neitsitorni ajalooloengute sari

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Neitsitorn kui kodu – Carl von Winkleri akvarell (1909)

FOTO: Repro

Laupäeval, 18. veebruaril  kell 14 on Neitsitorni lektooriumisaalis loeng teemal «Neitsitorn Tallinna ajaloos».

«Keskaegne kaitsetorn, kohvik, kodu ning  kunstnike ja kummituste kants, kui katsuda haarata torni lugu kõik ühe tähega. Kuid täna on Neitsitorn, mille ehitamise algusest võib sel aastal täis saada ümmargune 655 aastat,  veel ka muuseum. Ja mäluasutusena  on meil meeldiv  ülesanne kõnelda torni ja seda ümbritseva ala Taani kuninga aia ja ka Tallitorni olulisest rollist linna ligi 800-aastases ajaloos,» rääkis ajaloolane Tõnu Pedaru.

Juba Tallinna linna sünni ja esmamainimise juures, samuti Revali tõusmisel tegusaks hansalinnaks on nii tornil kui aial oma osa. Aga isegi Tallinna taassünnil  moodsaks tööstuslinnaks on paigaga otsene seos.

«Muidugi on torni ja aiaga, nagu ikka sajanditevanuste kohtadega, seotud ka palju linnalegende ja kummituslugusid.  Näiteks, mis pistmist on tornil neitsite või noorte naistega? Kas keskajal oli  Neitsitornis prostituutide vangla, kas siinkandis kummitavad mungad on endised timukad, duellil langenud Toompea noorukid või õnnetud armastajad? Kus võis olla koht, kuhu on 14. sajandil elusalt sisse müüritud süütu aadlineiu Grete?» loetles Pedaru küsimusi, millele tema loengul vastuse saab.

Neitsitornis asunud elumajas ja ateljees on elanud ja töötanud mitmed meie kultuurilukku koha kinnitanud baltisaksa ja eesti kunstnikud ning  loomeinimesed. 1980. aastatel menukaks kohvikuks ja veinibaariks kujunenud Neitsitorn tõi kohale igasugu rahvast nii vennasvabariikidest  kui välismaalt.

Aastatuhandevahetuse järel seisis torn aastaid tühjana ja lagunes räsituna omandivaidluste tõttu. 2013. aasta kevadest tegutseb põhjaliku remondi ja uuenduse läbi teinud Neitsitorn Tallinna linnamuuseumi filiaalina ja  muuseumkohvikuna.

Tõnu Pedaru loeng on Neitsitorni lektooriumis laupäeval, 20.veebruaril kell 14. Pilet maksab neli eurot, mille eest saab ka tassi kohvi ja torniekskursiooni. Vajalik on eelregistreerimine telefonil 601 2751 või meiliaadressil neitsitorn@linnamuuseum.ee.

Venekeelne loeng on kell 16, esineb Josef Kats: «Город-алфавит: монограммы, инициалы, вензеля, аббревиатуры в ппостранстве Таллинна» («Tallinna tähestik: monogrammid, initsiaalid ja teised lühendid linnaruumis»).

Tagasi üles