P, 1.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riiklikud teaduspreemiad saavad Ülo Lepik ja Raimund-Johannes Ubar

Merike Teder
, reporter
Facebook
Comments
Ülo Lepik on harinud nii teaduse aeda kui ka pannud näpud koduaias mulda.
Ülo Lepik on harinud nii teaduse aeda kui ka pannud näpud koduaias mulda. Foto: Sille Annuk

Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid, 40 000 euro suurused teaduspreemiad pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest määrati Ülo Lepikule ja Raimund-Johannes Ubarile.

Akadeemik Ülo Lepik on mehaanikateadlane ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor. Tal täitub tänavu 68 aastat teadustööstaaži, mille hulka kuulub teerajaja roll plastsusteooria ja konstruktsioonielementide optimeerimise vallas. Suurelt osalt tänu Ülo Lepikule on Eesti mehaanikateadus seisnud tugevalt kaardil nii siin- kui sealpool kunagist raudset eesriiet ja praegu kogu maailmas.

Akadeemik Raimund-Johannes Ubar on arvutitehnika teadlane ja Tallinna Tehnikaülikooli professor. Tema suurimaks panuseks Eesti teadus- ja insenerikogukonnale on rahvusvaheliselt laia tunnustuse pälvinud teaduskoolkonna rajamine. Peaaegu 40 aasta eest tema poolt kasutusele võetud binaarsed otsustusdiagrammid põhjustasid arvutiteaduses ülemaailmse buumi. Tänaseks on neist saanud üks tähtsamaid teoreetilisi mudeleid digitaalsüsteemide projekteerimisel ja diagnostikas.

Eelmise nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest antakse välja kaheksa 20 000 euro suurust riigi teaduspreemiat. Preemiad saavad:

• Urmas Nagel ja Toomas Rõõm (täppisteaduste alal);

• Tõnis Kanger (keemia ja molekulaarbioloogia alal);

• Maarja Kruusmaa (tehnikateaduste alal);

• Sulev Kõks ja Külli Kingo (arstiteaduse alal);

• Martin Zobel (kollektiivi juht), John Davison, Mari Moora, Maarja Öpik (geo- ja bioteaduste alal);

• Arne Sellin (põllumajandusteaduste alal);

• Tiina Randma-Liiv (sotsiaalteaduste alal);

• Tõnu-Andrus Tannberg (humanitaarteaduste alal).

Riigi teaduspreemiad antakse üle 24. veebruaril kell 13.30 Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia saalis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles