Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Leedu autovargad tõid mulkidele Chicago koju kätte

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Detsembris toimetasid samad Leedu autovargad Ülenurme eramu juures – üks mees muukis lahti Toyota Landcruiseri, sellal kui teine valvas relvaga välisukse juures. Relv oli meestel kaasas seegi kord. | FOTO: Kaader turvavideost

Politseiautode rammimine, tulistamine ja nelja tuule poole pagevate leedulaste tagaajamine koertega mööda metsi ja põlde – eilne hommik tõi kunagise linakasvatuskeskuse elanikele Chicago koju kätte.

Kella poole üheteistkümne paiku talutasid politseinikud kolmandat ja kõige kauem redutanud leedulast politseibussi suunas – külmast ja jooksmisest kurnatud mees ei osutanud vastupanu. | FOTO: Kristjan Teedema
Rohkem kui kümne kilomeetri pikkune ekstreemmatk sai läbi ja leedulane pääses politseibussi sooja kongi. | FOTO: Kristjan Teedema
Eesti-Läti piiril kontrollisid autosid automaatidega politseipatrullid. | FOTO: Marko Saarm/Sakala

Tartu lähistelt BMW X5 varastanud kolme tõelise professionaali jaoks moondus juba rutiiniks muutunud tegevus millekski ootamatult vastikuks. Kella poole üheteistkümne paiku oli Postimees ajakirjanik tunnistajaks, kuidas Abja vallas Sookülas talutasid viis politseinikku viimast kinni peetud leedulast alul mööda põlde, seejärel üle kahe oja ning toppisid ta sinivalgesse bussi.

Katkise püksipõlvega kahtlusalune ei hakanud kinnipidamisel vastu, küll aga kukkus ta teel politseibussi poole korduvalt libedas lörtsis. Tal oli väga külm. Põgenemispaigast oli kinnipidamiskohani linnulennult 11 kilomeetrit, ent küllap oli ta jooksnud palju enam maad.

Relvaga valvel

Sellest operatsioonist võttis osa üle saja politseiniku. Seekord olid nad varem siinseid autosid Leetu viinud ja seejärel kuhugi endise Nõukogude Liidu riikide uusrikastele müünud üleaedsete tulekuks valmis.

«Me ootasime neid siia tagasi,» muigas üks reedeöise politseioperatsiooni osalisi. Detsembri keskel viisid samad mehed Tartu lähistelt Ülenurmest minema Toyota Land Cruiseri ja seda otse turvakaamerate all – selle video andis politsei eile ka meediale avaldamiseks. Üks mees valvas relvaga maja välisukse juures, sellal kui teine auto lahti muukis.

Vähem kui kaks kuud hiljem seadis politsei samadele, seekord linnamaasturi BMW X5 vargust plaaninud meestele piirile üles lõksu, mis sedakorda pidas. Üks politsei viimase aja suurimaid operatsioone algas südaööl vastu reedet, kui kauaoodatud külalised taas Eestisse saabusid. Neid oodati piiril, sest see on ainus tõhus viis autovarast kuriteolt tabada.

Meeste istumise all olnud fantoom-Audi ehk varguse julgestusauto oli kriminaalpolitseinikele ammu tuttav, sest sellega oli varemgi Eestis «tööl» käidud. Autol kasutatud numbrid olid küll vahetatud, samuti oli masinal muudetud mõningaid pisiasju, kuid autot kindlaks tegemast see ei takistanud.

Samal ajal sai politsei hakata varaste ümber võrku punuma. Profivargaid on keeruline tabada. See on justkui võidujooks ajaga – varas tuleb riiki kiiresti ja kui auto käes, siis lahkub veel kiiremini. Enamasti avastab autoomanik varguse alles hommikul ja selleks ajaks on vargad oma saagiga juba kaugel välismaal.

Seetõttu tuleb varaste liikumist jälgida algusest peale ja seejuures nõnda, et sihtmärgid ise midagi ei kahtlustaks. Siin on abi nii maanteekaameraist kui ka liiklusvoo lihtsast jälgimisest eravärvides autost.

Niisiis varastasid leedulased Tartu lähistelt BMW linnamaasturi ja pöörasid nina Läti poole, aga sugugi mitte otse läbi Valga. Piiriületuseks väiksemate teede kasutamine on autovaraste vana nipp, sest siis ei jääda piiripunkti kaameratesse. Nii läks seegi kord, kui sai selgeks, et leedulased valisid riigist lahkumiseks Karksi-Nuia kandi.

Harilikult sõidab saateauto ees ja varastatud masin hoiab paarikilomeetrist distantsi, et säiliks hoiatamisvõimalus, seekord kihutas varastatud BMW aga maasturi ees. Kella nelja paiku öösel nägi BMW juht autotulede vihus ootamatult Karksi-Nuiast mõne kilomeetri kaugusel Ärikülas teesulu moodustanud politseiautosid. Piirini jäi siit veel kümmekond kilomeetrit ja leedulane otsustas endale tee vabaks sõita.

Nelja tuule poole

Nähes, et BMW peatumise asemel hoopis kiirust lisab, avasid politseinikud auto rehvide ja mootori pihta tule. BMW rammis küll tee sulgenud autosid, kuid läbi ei pääsenud. Seejärel tagurdas masin lähedal kasvava kase vastu, lõhkudes nõnda külamehe postkasti. Juht aga kargas autost välja ja jooksis metsa. Leedulast ei peatanud isegi see, kui ta reide kuulihaava sai.

Samal ajal jõudsid sündmuskohale kaks kuriteokaaslast, kes üritasid oma Audiga teesulust põllu kaudu mööda manööverdada, ent jäid püdelasse pinnasesse kinni. Mehed jätsid relva autosse ja pistsid samuti jooksu. Kõik kolm lippasid eri suunas, lootes, et see suurendab vähemasti mõne pääsemisvõimalusi.

Esialgu kaitses mehi pimedus – ummisjalu pimedas metsas tagaajamine oli riskantne, sest eelneva info põhjal oli teada, et mehed võivad olla relvastatud. Teisalt aitasid värskel lumel nähtavad jäljed meeste kinninabimisele kenasti kaasa.

Mõni tund pärast tagaotsimise algust, kella seitsme paiku, viis jäljekoer tagaajajad Läti piiri pool asuva majajäetud majandushoone juurde, kus esimene redutaja end peita üritas. Teise tagaotsitava sai politsei enam-vähem samal ajal kätte Karksi-Nuia Konsumi kaupluse eest.

Selleks ajaks oli profivaraste otsingutesse kaasatud Eesti politsei eliitüksus K, mille liikmeil oli eile päevaplaanis üksuse 25. sünnipäeva tähistamine Tallinnas. Umbes samal ajal, hommikul kella seitsme paiku, avastas oma BMW maasturi varguse ka unest virgunud kannatanu.

Kolmas autovaras oli endiselt jooksus. Kuna tema jäljed olid maas näha ja need olid jõudnud sündmuskohalt juba kümmekonna kilomeetri kaugusele, võeti ümbruskond piiramisrõngasse. Seda võrku tasapisi kokku tõmmates jõutigi lõpuks Sooküla kandis metsas redutamisest kangeks külmunud kolmanda tagaotsitavani. Ühelgi kolmest kinnipeetust polnud politsei teatel vähimatki soovi vastu hakata.

Põhjus muheleda

Politseinikel oli eile põhjust rahulolevalt muheleda. Lõuna prefekt Tarmo Kohv ütles pressikonverentsil otsesõnu, et see oli üks väga hea päev. «Mul on siiralt hea meel, et see operatsioon õnnestus ja osalenud politseinikud ei saanud vigastada,» lausus ta.

Politseil käib viimasel ajal Leedu autovaraste kallal üldse tõsisem lõikustöö: alates eelmise aasta oktoobri lõpust on kinni peetud juba kolm sealsete autovaraste gruppi. Lõuna ringkonnaprokuröri Aro Siinmaa sõnul istus juba enne eilset vahi all viis sellist Leedu kodanikku. Kuriteos kahtlustatavate vanus jääb 20–30 eluaasta vahele.

Tagasi üles