Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Õiguskomisjon lükkas kooseluseaduse rakendusaktide arutelu järgmisesse nädalasse
Veel täiendatud kell 15.58!

FOTO: Toomas Tatar

Parlamendi õiguskomisjon lükkas täna edasi kooseluseaduse rakendusaktide arutelu, et jõuda selgusele, millised sätted tuleks eelnõusse lisada täna esimese lugemise läbinud paarkonnaseaduse eelnõust.

Opositsioonilise Vabaerakonna ja Keskerakonna saadikud soovisid pakkuda paarkonnaseaduse eelnõuga samasoolistele paaridele nende soovide ja vajaduste teostamiseks vajalikud õiguslikud võimalused. Lisaks sooviti eelnõuga aasta alguses jõustunud ja seni rakendusaktideta kooseluseadus kehtetuks tunnistada.

Kuigi Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon tegi ettepaneku paarkonnaseaduse eelnõu menetlusest välja hääletada, ei leidnud see täiskogus toetust. Eelnõu tagasilükkamist toetas 14 ja selle vastu oli 55 riigikogu liiget.

Seega lõpetas parlament eelnõu esimese lugemise, kuid uuesti see täiskogu ette ei jõua. Selle asemel keskendutakse parlamendis kooseluseaduse rakendusaktidele, mida õiguskomisjon pidi arutama taas täna pärastlõunal.

«Paarkonna seadust sellisel kujul, nagu Vabaerakond selle esitas, me ei toeta, aga paarkonna seaduse menetlusse jätmine oli vajalik, et õiguskomisjon saaks edasi analüüsida, kas seal on mõni selline säte, mida liita kooseluseaduse rakendussätetesse,» ütles reformierakondlane Valdo Randpere.

Keskerakondlane Jaanus Karilaid nimetas paarkonnaseaduse eelnõu menetlusse jätmist Reformierakonna poliittehnoloogiliseks võtteks, millega püütakse saada rakendusaktidele vabaerakondlaste hääli, peibutades neid «sellega, et me võtame parima osa teie seadusest üle». Samas võetakse eelnõust tema sõnul üle ainult detailid.

Õiguskomisjon otsustas täna, et hakkab kooseluseaduse rakendusseaduse eelnõu arutama järgmisel nädalal. Komisjoni kuuluva reformierakondlase Imre Sooääre sõnul võttis komisjon aega, et täpsemalt läbi rääkida, millised sätted paarkonnaseaduse eelnõust rakenduseelnõusse üle võtta.

Sooäär märkis ka, et tema hinnangul näitas paarkonnaseaduse menetlusse jäämise üle toimunud hääletus, et üle poole riigikogu liikmetest toetab põhimõtet, et ka samasooliste kooselu tuleb seadusega reguleerida.

Riigikogu arutas täna ka opositsioonilise Keskerakonna ja Konservatiivse Rahvaerakonna 12 saadiku esitatud ettepanekut, mille eesmärk oli kooseluseadus tühistada. Selle eelnõu lükkas riigikogu õiguskomisjoni ettepanekul napi häälteenamusega tagasi: eelnõu menetlusest väljahääletamise poolt oli 41, vastu aga 39 saadikut.

Tagasi üles
Back