Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

EASi raha säästab lipupäeval ronimisest

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) on toetanud sel aastal tervelt kolme projekti, mis kõik keskenduvad sellele, kuidas pääseda riigilipuga mööda redelit ronimisest. Raha said nii kõrgtehnoloogilised lahendused kui ka lipu upitamise ritv.

Unustage alatiseks redelil kõõlumise ja lipuvarda hoidjasse asetamise riskantne aktsioon! Enam kunagi ei tule teil voodis unetult rähelda selle tõttu, et te ei mäleta, millal on veteranide päev! Kõrgtehnoloogiline lipp teeb kõik teie eest ära – mäletab lipupäevi ning heiskab ja langetab end alati ise, õigel päeval ja kellaajal.

Tõstamaa valla mahelambakasvataja ja turismiettevõtja Ville Vulkan on jõudnud oma projektiga õige kaugele. Tema lipu heiskamise ja hoiustamise automaatseade on juba valmis ning EAS andis toote edasiarendamiseks veel ligi 20 000 eurot.

Teist samapalju sai firma Nordic Interactive, mille uudistoodet kirjeldab sihtasutuse koduleht kui automaatse lipuvarda arendust. Lääne-Virumaa Rakke firmale Nutipuit eraldas EAS aga 3400 eurot selleks, et firma saaks valmis lipuheiskajaks nimetatava puust seadeldise.

Ventilatsioon ja soojendus

Vulkani sõnul saab tema lipuseade müügiküpseks ehk sel sügisel. «Te ostate selle seadme ja paigaldate või lasete selle paigaldada maja seinale,» selgitas Vulkan. «Seejärel võtate oma nutitelefoni ja salvestate terveks aastaks kõik kuupäevad ja kellaajad, millal lipp peab väljas olema. See käib nii perekondlike tähtpäevade kui ka lipupäevade kohta.»

Niisiis heiskab Vulkani firma Williami lipp end ise, samas on võimalik see ka ise mobiiltelefoni kaudu lahti või kokku kerida sõltumata sellest, millises maailma otsas lipu omanik parajasti viibib.

Tavaliselt on lipp kaitsva toru sees, lipupäeval tuleb see aga välja ja kerib end ise lahti. «Meil toimetab seinte peal juba kolm prototüüpi, mis on käinud sisse-välja tuhandeid kordi,» rääkis Vulkan. «Tahame saada kvaliteettoote, mis kestab, seda enam, et tegu pole odava seadeldisega. Hind jääb koos maksudega veidi alla tuhande euro.» Praegu keskendutaksegi seadmele, mis lipu õigetel päevadel heiskamist-langetamist juhib. Lippu peaks saama juhtida ka niinimetatud nutimajade süsteemide kaudu.

Isetoimetava lipu idee tekkis Vulkanil kahe ja poole aasta eest, selle väljatöötamisel tegi ta koostööd ka Tallinna Tehnikaülikooliga.

Kui väljas on niiske ja lipp läheb tagasi kaitsvasse kesta, siis kas niiskena kokku keritud kangas koledaks ei lähe? «Meil on loomulik ventilatsioon ja ka küttesüsteem, kõige peale on mõeldud,» rääkis Vulkan. «Kui väljas on miinuskraadid, siis ei tule lipp enne välja, kui tund kuni kaks on töötanud küttesüsteem. Ka lipukangale on lisatud üht-teist, et see püsiks kauem kena.»

Vulkani sõnul on ta rääkinud riigisümboolikaga iga päev toimetavate inimestega kuni presidendi kantseleini välja. «Olen saanud tagasisidet, et selline toode on vägagi oodatud,» lausus ta. «Keskmine eramuomanik ei pruugi seadet osta, küll aga paljud korteriühistud.» Ta lisas, et tema automaatseade on põhimõtteliselt kasutatav ka lipumastide puhul. «Käsitsi lipu heiskamisel on siiski oma võlu ja küll jääb ka see,» arvas ta.

Nordic Interactive kuulub märksa suurema kaliibriga ettevõtjatele Allar Hälingule ja Urmas Kiisale – nemad on ka Photopointi kaupluseketi omanikud. Urmas Kiisk ei soovinud oma ideest pikemalt rääkida, ent kinnitas, et automaatse lipuvarda idee sarnaneb Vulkani omaga.

Siiski ei ole see Vulkanilt üle võetud, prototüüp oli valmis juba siis, kui Vulkani seadet mullu esimest korda Pärnu Postimehes tutvustati. «Mul on see idee olnud juba kümme aastat ja pole kellegi pealt maha tehtud,» teatas Kiisk. «Arvan, et igal mehel on olnud automaatse lipu idee, küsimus on pigem selles, kes või kuidas selle ellu viib.»

Ka Kiisk rõhutas, et Nordic Interactivi idee saab olema kõrgtehnoloogiline osa niinimetatud nutikodust.

Lihtne ja odav

Nutipuidu juhatuse liige Martti Hütt kinnitas, et tema idee on keerukate nutilahendustega võrreldes märksa lihtsam ja aitab juba olemasoleva lipu hoidjasse paigaldada. Tegu on omalaadse ridvaga, mille külge kinnitatakse diagonaalasendis lipuvarras, seejärel tõstetakse ritv üles ja paigutatakse lipp hoidjasse.

Asjandus maksab 45 eurot ja tuleb müüki tõenäoliselt juba lähikuudel. «See sai välja mõeldud koos äiaga – tema ei tahtnud üldse redeli või tabureti peal kõõluda,» rääkis Hütt. «Mõtlesimegi välja, kuidas lipp maa pealt üles tõsta.» Hütt ise kasutab puidust ritva juba mõnda aega.

Kas lipuga redelil turnivad inimesed on teinekord ka alla kukkunud ja viga saanud? Põhja-Eesti regionaalhaigla pressiesindaja kinnitas Postimehele, et traumapunkti praktikas on kindlasti olnud mõni juhtum seoses lipu ülespaneku või mahavõtmisega. Ida-Tallinna keskhaigla ega Tartu Ülikooli kliinikumi töötajatele selliseid traumasid siiski ei meenunud.

Tagasi üles