P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kolmapäeval mälestatakse märtsipommitamise ohvreid

Uwe Gnadenteich
, reporter
Facebook
Comments
Foto: Sander Ilvest

Eesti Muinsuskaitse Selts kutsub meenutama 1944. aasta pommirünnakuid Eesti linnadele.

9. märtsi keskpäeval toimub mälestusteenistus Tallinnas Siselinna kalmistul, õhtul Niguliste kirikus ja kell 19.15 süüdatakse küünlad Harju tänaval.

Tänavu möödub 72 aastat Nõukogude lennuväe rünnakutest Eesti linnadele. Narva linna peaaegu täieliku purustamise järel 6. märtsil oli suurim Tallinna barbaarne pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Kahes laines, kella 19.15–1 ja kella 3-6 kohale lennanud punalendurid heitsid Tallinnale umbes 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi.

Rünnaku peamiseks sihiks olid rahulike elanike elurajoonid, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Rängalt sai kannatada üks hansaperioodi pärlitest - Tallinna vanalinn Harju tänava ümbruses. Maha põles ka eestluse sümboliks olnud Estonia teatrimaja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Süttis Niguliste kirik, Linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil.

Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. Tollasest elamispinnast  moodustas see ligi 30 protsenti. Ligi 20000 inimest jäi ilma oma kodudest. Rünnaku tagajärjel hukkus 554 Eesti kodanikku, 50 saksa sõdurit ja 121 sõjavangi.

Vähem teatakse Eestis, et ka meie naabreid soomlasi tabasid samasugused rünnakud ja et peale Eesti linnade pommitas Nõukogude lennuvägi ka Helsingit ja teisi Soome linnu.

1989. aastal alustas Eesti Muinsuskaitse Selts 1944. aasta 9. märtsi pommitamise ohvrite mälestamist hingepalvega nende kesksel matmispaigal Siselinna kalmistul, mälestusteenistusega Niguliste kirikus ning küünalde süütamisega Harju tänava haljasalal Niguliste kiriku ümbruses.

Kell 12 algab mälestusteenistus Siselinna kalmistul. Tallinna linna rajas 2004. aastal pommitamisohvrite matmispaiga juurde mälestusmärgi, mille  jalamile asetatakse pärgi, lilli ja süüdatakse küünlad. Mälestuskõne peab linnavolikogu esindaja. Hingepalvuse peab EAÕK preester Justinus Kiviloo.

Kell on 18 – 19 mälestusteenistus Niguliste kirikus. Esinevad organist Tiit Kiik ja ETV tütarlastekoor. Vaimulikuna teenib Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop emeeritus Andres Põder. Aastapäevakõnega esineb Tallinna Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm.

Kavas on Tallinna linnavalitsuse sõnum ning  Meie Isa palve ja rahusoov. Avatud on fotonäitus Tallinna, Tartu, Narva ja Helsingi pommitamisest.

Kell 19.15 hakkavad lööma Tallinna kirikute leinakellad. Harju tänava veeres süüdatakse mälestusküünlad.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles