Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jõks: riigikogu ise lubas erakondade varjatud rahastamist

Allar Jõks. FOTO: Raigo Pajula.

Advokaadibüroo Sorainen nõunik, endine õiguskantsler Allar Jõks leiab, et riikluse aluseid nõrgestab igasugune erakondade varjatud rahastamine ja antud juhtumi valguses paigutub uude konteksti riigikogu hiljutine otsus dekriminaliseerida erakondade varjatud rahastamine.

«Edgar Savisaare kriitika erakonna varjatud rahastamisel on hetkel juhtumipõhine ja seetõttu ühesuunaline,» ütles Allar Jõks Postimees.ee’le.

«Kuid probleemi alged on sügavamal. Erakondade varjatud rahastamine nõrgestab riikluse aluseid - suurt vahet pole, kas oht lähtub naaberriigist või kohalikelt ärihaidelt,» oli Jõksi seisukoht.

«Et mitte tegeleda tagajärgede, vaid põhjustega, peaks riigikogu taastama võimalikult kiiresti erakondade poolt varjatud annetuse vastuvõtmise karistatavuse,» leidis Jõks. «Vastasel juhul kaotavad erakonnad moraalse õiguse antud teemat eetilisel mõõdupuul hinnata.»

«Läbi õigusloome kujundatakse väärtushoiakuid. Kui riigikogu 25.11.2010 tunnistas kehtetuks karistusnormi erakonna varjatud annetuse vastuvõtmise eest, siis sellega andis ta avalikkusele üheselt mõistetava sõnumi - erakonna poolt varjatud annetuse vastuvõtmises pole mitte midagi taunitavat. Arvestades kapo raportis toodud rahaküsimise kronoloogiat, paigutub ka riigikogu tegevus erakonna varjatud rahastamise dekriminaliseerimisel hoopis teise konteksti,» selgitas Jõks.

Tagasi üles
Back