P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Säästueelarve kaotab hambaravi hüvitise

Säästueelarve kaotab hambaravi hüvitise
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hambaravi. Foto on illustratiivne.
Hambaravi. Foto on illustratiivne. Foto: Elmo Riig

Tõenäoliselt lõpetab riik kokkuhoiu nimel tulevast aastast inimestele 300-kroonise hambaravihüvitise maksmise.

Tuleva aasta riigieelarve projektist on eelnõu koostajad maha tõmmanud seni igale hamba­arsti külastavale inimesele kord aastas ette nähtud 300-kroonise hüvitise.


«Haigekassa seda rahandusministeeriumi pakutud lahendust ei poolda,» märkis haigekassa pressiesindaja Evelin Koppel. «Hambaravihüvitis on mõeldud selleks, et inimesed käiksid vähemalt kord aastas arsti juures profülaktilisel ülevaatusel ega peaks selle eest tasuma. Kui see ära kaotada, võib oluliselt halveneda Eesti inimeste hammaste seisukord.»


Hambaproteeside hüvitist pole esialgu plaanis kaotada. Seda makstakse üle 63-aastastele inimestele, vanaduspensionäridele ja töövõimetuspensionäridele endiselt kolme aasta kohta 4000 krooni.


Hambaravi hüvitise tasumisest loobumine tuleval aastal võimaldab riigil kokku hoida küll 70–80 miljonit krooni, kuid võib tuua korvamatut kahju inimeste tervisele.
«Hüvitamise kaotamine tekitab nördimust ja teeb jõuetuks,» nentis OÜ Novamed hambaravikliiniku omanik hambaarst Veikko Keiman. «Hambaravi on niigi paljudele kättesaamatu, nüüd võetakse see piskugi inimestelt ära.»


Kuigi hüvitis on väike, on see Keimani sõnul inimestele oluline ja raha väljavõtmisest loobub ehk vaid üks protsent tema kliiniku klientidest.


«Täna (eile – toim) näiteks oli mul üks eakam patsient, kelle arve oligi 300 krooni. Ta ütles, et laenas selle raha oma tütrelt. Selliseid asju on valus kuulda,» märkis stomatoloog.

Märksõnad
Tagasi üles