Video: vaata, kuidas kirjeldavad NATO hävituslennukite piloodid kokkupuuteid Vene õhuväelastega (6)

Madis Vaikmaa
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Teisipäeval alanud NATO õhuväeharjutus Ramstein Alloy 1 tõi Ämari lennuväljale õhuväelasi Soomest, Hispaaniast, Poolast, Leedust ja Saksamaalt. 

Õhuväe ülem kolonel Jaak Tarieni sõnul mängitakse NATO õhuväeharjutuse Ramstein Alloy 1 käigus läbi neli suuremat teemat. Esimeseks oli navigatsiooni- ja kommunikatsiooniseadmete rikkega lennuki tuvastamine ja turvaliselt maa peale toomine. Katkise lennuki rolli mängis Leedu transpordilennuk C-27, mis lendas Soome poole. Soome hävitajad tulid talle vastu ja andsid hiljem Eestis baseeruvatele Belgia õhuväelastele üle. Lõpuks juhatati C-27 Ämarisse maanduma.

Teise teemana käsitleti õppusel õhk-õhk võitlust, kus kolonel Tarieni sõnul on võidumees see, kes teisele hävitajale sihiku või radariluku peale saab. Vastase eest aitavad pääseda hea radari kõrval ka kiired manöövrid ja peibutusaganad, kuid lõpuks otsustab asja ikkagi elektroonika: «Kui radarilukk on peal, siis on raketil väga vähe võimalusi mööda minna.»

Lisaks toimus õhk-maa laskeharjutus Tapa polügoonil ning Pakri saarte lähedal simuleeriti hävitajalt katapulteerunud piloodi päästmist. «Üks Eesti vapper naisõhuväelane läheb ujuma, simuleerides vees olevat pilooti, kes on külmas vees nii kaua kuni PPA lennusalga helikopter ta veest välja tõmbab ja siia toob,» selgitas Tarien.

Vene õhuväe tegemised

Tarieni sõnul on liitlaste hävitajad sel aastal pidanud kümmekond korda ilma lennuplaani või transponderita lennukit tuvastama. Ühel korral on naabrid ka Vaindloo saare juures piiri rikkunud ning  korra on ületatud piiri helikopteriga.

Mis puudutab USA sõjalaevast Donald Cookist mitukümmend korda ja väga madalalt üle lennanud vene õhuväelasi, siis Tarieni sõnul oli tegemist väga ohtliku, agressiivse ja tarbetu käitumisega. «Sellist asja on tehtud viimase kahe aasta jooksul Musta mere peal Ameerika laevade ja lennukite vastu. See näitab, et venelased on tagasi Külmas sõjas. Või ütleme nii, et nende jaoks Külm sõda pole kunagi lõppenudki.» 

Kommentaarid (6)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles