Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Triin Tulevi elulooraamat läks hävitamisele

PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Triin Tulev esitles raamatut "Elus" | FOTO: Erlend Štaub

Hiljuti sündis Eestis omalaadne pretsedent, kui Ajakirjade Kirjastus korjas lettidelt Triin Tulevi aasta aega müügil olnud elulooraamatu «Elus», saatis selle hävitamisele ja kirjutas kahju korstnasse. Seda ilma igasuguse kohtuotsuseta.

Triin Tulev esitles raamatut "Elus". | FOTO: Erlend Štaub

Eestis seni ainukordse sammu taga oli kirjastust ähvardanud hagi. Nimelt väidab raamatu üks põhilisi asjaosalisi, Tulevi endine elukaaslane ja naise peksmises süüdi mõistetud Rasmus Vesiloo, et Tulev on tema kohta raamatus korduvalt valetanud.

Kui raamatu välja andnud kirjastus asja uurima hakkas, selguski, et hulka väiteid nii vägivalla kui ka varasema kooselu detailide kohta pole naisel võimalik tõendada.

«Me heas usus arvasime, et kuna Vesiloo oli juba maakohtus süüdi mõistetud, siis kõik klapib. Aga mis välja tuli, oli see, et Triin Tulev oli sinna sisse pannud ka fakte, mis ei olnud tõesed või tõestatud,» möönis Ajakirjade Kirjastuse tegevjuht Tõnu Väät. Ilmselt on Tulevil võimatu tõestada, et Vesiloo oli ühes või teises episoodis tarvitanud narkootikume või Vesilool omakorda siis vastupidist.

Selle asemel et väidete tõesus kohtus selgeks vaielda, loobus kirjastus autorit ja raamatut kaitsmast ning sõlmis Vesilooga kokkuleppe. Selle kohaselt kutsutakse kogu 1000-eksemplariline tiraaž poodidest tagasi ja antakse žestina üle Vesiloole, kes need paberipurustajasse saadab.

«Triin Tulev ütleb, et kõik on tõsi; Rasmus Vesiloo ütleb, et mitte midagi pole tõsi. Ka juristide hinnang oli, et need faktid seal on väga raskesti tõestatavad,» ütles Väät.

Selle asemel et väidete tõesus kohtus selgeks vaielda, loobus kirjastus autorit ja raamatut kaitsmast ning sõlmis Vesilooga kokkuleppe. Selle kohaselt kutsutakse kogu 1000-eksemplariline tiraaž poodidest tagasi ja antakse žestina üle Vesiloole, kes need paberipurustajasse saadab.

Väädi sõnul kannab kirjastus sellega ligi 5000 eurot kahju ega kavatse Tulevi raamatut «Elus» enam kunagi trükkida. «Meil on pretensioon just autori koha pealt, et autor on meile valeandmeid esitanud,» leidis Väät.

Kirjastuse juht ütles, et otsus tehti maine säästmiseks. «Selles mõttes lõime kindlasti pretsedendi, et me ilma kohtusse minemata olime nõus raamatu tagasi võtma. Tavaliselt tehakse seda pärast kohtus süüdi mõistmist,» rääkis Väät.

Ülestunnistus tele-eetris

Tõtt-öelda ei vääriks Tulevi-Vesiloo saaga ilmselt üldse edasist trükimusta, kui selles poleks peidus oluline iva. Eesti viimaste aastate kuulsaimas ja enim kajastatud koduvägivallajuhtumis on avalikkuses korduvalt levinud väiteid, mis kohtus hiljem tõendamist ei leidnud. Õpetlik on see, kui hõlpsalt on väärinfo jõudnud nii väärikatesse meediakanalitesse kui ka raamatukaante vahele.

Kogu lugu rullus avalikkuse silme all esmakordselt lahti 2014. aasta 8. oktoobril. Just siis esines kunagine seltskonnatäht ja diskor Triin Tulev telesaates «Pealtnägija» detailse ülestunnistusega, kuidas Vesiloo teda 2013. aasta augustiööl kodus tund aega või isegi kauem peksis.

Peksmise hetkel lapseootel olnud Tulevi jutu järgi kaotas ta ühest kõrvast osaliselt kuulmise, loote seisund halvenes niivõrd, et naine otsustas neljandal raseduskuul abordi kasuks.

Avameelse kirjelduse lõpetuseks teatas Tulev, et avab vägivalla all kannatavate naiste toetuseks MTÜ Elus Fond. Temast sai üleöö üks tuntumaid nägusid naistevastase vägivalla vastu võitlemisel ja Tulevi fondi toetas avalikult isegi president Toomas Hendrik Ilves.

Juba 2014. aasta novembri lõpus esitles Tulev oma üleelamistest rääkivat raamatut «Elus».

Kui maakohus kolm nädalat pärast raamatu esitlust esimese otsuse langetas, mõistiski see Vesiloo tahtlikus peksmises ilma kahtlusteta süüdi. Sealjuures ei nõustunud eksperdid Vesiloo väidetega, justkui oleks ta teo toime pannud tahtmatult, somnambulismi seisundis.

Küll aga tuvastasid kohtuekspertiisid, et ka Tulevi jutt oli mitmes osas liialdatud. Peksmine ei saanud kesta tund või kauem, sest asjaosaliste endi tunnistuste kohaselt ei viibinud Tulev intsidendi ajal nii kaua kodus. Arstid leidsid ka, et Tulevil pole kuulmiskaotust ja tema otsus rasedus katkestada oli vabatahtlik, sest loodet polnud intsident mõjutanud.

Otsus on nüüd jõustunud, sest ringkonna- ja riigikohus lugesid maakohtu töö korrektseks. Raamat oli aga ilmunud juba enne esimese otsuse kuulutamist.

Jätkavad kohtuvaidlust

Nüüd on peksmises süüdi mõistetud Vesiloo esitanud Tulevi vastu tsiviilhagi, milles nõuab «Elus» esitatud väidetavate valede ümberlükkamist, moraalse kahju hüvitamist ja edasise levitamise lõpetamist. Esimene kohtuistung on 16. mail.

«Ma ei oska vastu vaielda sellele teole, mille eest mind karistati, küll aga on raamatus palju muid asju, mis on sellega seotud, näiteks tagajärjed, mis sellest tekkisid,» ütles Vesiloo. Kaalukas osa valeväidetest puudutavat aga hoopis asjaosaliste varasemat kooselu. Vesiloo väidab, et ei saanud varem raamatus esitatu vastu kohtusse minna, sest samal ajal käis kriminaalprotsess.

Kas, kes ja kui palju tegelikult eksinud on, jäägugi kohtu otsustada. Kirjastuste liidu juht Kaidi Urmet ütles aga Postimehele, et ei mäleta oma praktikas ühtki olukorda, kus kirjastus oleks omal käel raamatu müügist kõrvaldanud, hävitamisele saatnud ja kahjuga leppinud. Ennekõike on Tulevi kaasus hea näide sellest, kui ohtlik on kirjutada raamatuks eraelulisi detaile, ja seda ammu enne kohtuotsust.

Urmeti sõnul on Eestis aastas mõned juhtumid, kus raamatu tiraaž erinevate rikkumiste tõttu vaidluste osaliseks saab. Näiteks on kirjastused varem eksinud konkurendiga liiga sarnase kaanekujunduse, autoriõiguste rikkumise või ka üksikute faktiväidetega. Enamasti lõpevad sellised vaidlused vabanduste ja kahju rahalise hüvitamisega. Terve tiraaži hävitamine, nagu see juhtus Tulevi raamatuga, on aga esmakordne.

Triin Tulev on Ajakirjade Kirjastusele öelnud, et pole valeväiteid esitanud. Postimehe püüdlused Tulevile sõna pakkuda jäid vastuseta.

Tagasi üles