Põhiseaduse kaaslooja: Eesti võtmekohtadel olgu eestlased

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Eve Pärnaste omaaegsel võitlusareenil Toompea lossi ees.

FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti põhiseaduse koostamiseks loodud Põhiseaduse Assamblee liige Eve Pärnaste toetab põhimõtet, et Eesti Vabariigis peavad president, peaminister, kaitseminister, kultuuriminister ja haridusminister olema eestlased.

Pärnaste, kes kuulus kaks ja pool kümnendit tagasi Jüri Adamsi töögruppi, kelle eelnõu võeti põhiseaduse koostamise aluseks, põhjendab, et kuna Eesti on rahvusriik, peavadki Eesti riigi kõige kõrgematel ja tähtsamatel kohtadel olema eestlased.

«Ma rääkisin seda 25 aastat tagasi,» ütles ta usutluses homme, laupäeval ilmuvale Arterile. «Nüüd tuleb seda uuesti rääkida.»

Pärnaste peab eestlaseks neid, kelle vähemasti üks vanematest on eestlane, kelle kodune keel on eesti keel, kes on õppinud eesti koolis ja kellel on eesti identiteeti sama palju, kui teisest rahvusest vanema identiteeti.

Pärnaste lausub, et kui riigi kõige tähtsamatel ja vastutusrikkamatel kohtadel oleks mõnest muust rahvusest inimesed, olgu nad soomlased, lätlased, rootslased, venelased, türklased, iirlased või kes tahes, siis see solvab eestlasi. «Kas meil siis ei ole omade hulgast kedagi valida?» küsib Pärnaste. «Rääkimata sellist, millise vastukaja saab see väljaspool – väga halva. See kasutatakse kohe ära: eestlased on nii viletsad, neil ei ole isegi oma presidenti või peaministrit võtta.»

Pärnaste annab homses pikas usutluses Arterile hinnangu rändekriisile Euroopas, Vabamu loomise algatusele, mõõdutundetule noortekultusele, raevukale sallivuspropagandale, ühiskonna stabiilsuse õõnestamisele ning ütleb välja oma eelistuse, keda ta toetab järgmise presidendina.

Tagasi üles