L, 3.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Afganistanis eestlasi aidanud tõlk Omar sai Eesti viisa

Täiendatud kell 17.14
Afganistanis eestlasi aidanud tõlk Omar sai Eesti viisa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti sõdureid aidanud tõlk Omar
Eesti sõdureid aidanud tõlk Omar Foto: TV3

Eesti kaitseväelasi Afganistanis aidanud tõlk Omar sai Eesti viisa.

Välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas BNS-ile, et Eesti saatkond Indias New Delhis andis Omarile Eesti viisa.

Omar andis sotsiaalmeedias teada, et loodab peagi Eestisse jõuda.

Tänavu kevadel üritas tõlk Omar asuda õppima Tallinna ülikooli. Kuna tema inglise keele testi tulemused jäid nõutavast tasemest madalamaks, ei võtnud kõrgkool teda vastu.

Omar püüdis viimati Eestisse tulla tänavu jaanuaris, kui siis ei rahuldanud Eesti tema viisataotlust.

Välisministeerium ei kommenteeri, mis põhjusel otsustas Eesti riik pärast korduvaid keeldumisi anda tõlgile lõpuks Eesti viisa.

«Saame kinnitada, et Eesti suursaatkond New Delhis väljastas täna härra Omarile Eestisse tulekuks viisa. Viisataotlus vastas nõuetele,» ütles väliministeeriumi pressiesindaja vastuseks Postimehe palvele kommenteerida, miks otsustas Eesti lõpuks tõlgi viisataotluse rahuldada.

Afganistanis Eesti kaitseväelastega koostööd teinud giid ja tõlk Omar palus kolm aastat tagasi Eesti riigilt asüüli. Mehe väitel sai ta pärast rahvusvaheliste koalitsioonivägede riigist lahkumist korduvalt tapmisähvardusi ja ta peksti mitu korda läbi.

Eesti riik otsustas mais 2013 mitte rahuldada Afganistani päritolu tõlgi ümberasumise taotlust. Afganistanis elav tõlk Omar sai Eesti asjurilt Afganistanis teate, et Eesti otsustas tema ümberasumise taotluse tagasi lükata. Omar töötas tõlgina mitme Eesti jalaväekompanii juures.

President Toomas Hendrik Ilves kritiseeris kolm aastat tagasi valitsuse otsust mitte anda Eesti kaitseväelastega koostööd teinud tõlgile. Ilves märkis toona, et ei kiida heaks valitsuse otsust mitte rahuldada tema ümberasumise taotlust. Ilves märkis kolm aastat tagasi, et Eesti võiks võtta eeskuju Suurbritanniast, kes otsustas pakkuda kõigile Afganistanis nende sõduritega koostööd teinud sõduritele riigis elukohta.

Pärast Eestilt eitava vastuse saamist põgenes Omar Indiasse, kus ta elab siiani.

Märksõnad
Tagasi üles