Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit

Nestor kutsus lisama raha tervishoiusüsteemi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Eiki Nestor
Eiki Nestor Foto: Liis Treimann

Tallinnas Kultuurikatlas eile toimunud Eesti Patsientide Liidu aastakonverentsil tõdes riigikogu esimees, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor (pildil), et Eesti tervishoiusüsteemi on vaja raha juurde tuua.

«Kindel teadmine on see, et kui me tervishoiusüsteemi raha juurde ei too, siis jäämegi vaidlema, kas lühendada ravijärjekordi või tõsta arstide ja õdede palku,» rääkis ta. «See peab lõppema. Selge on, et selle rahaga, mis on täna tervishoius, me varsti toime ei tule. Ja põhjus pole mitte see, et me elame kauem, vaid see, et uued teenused, mis tulevad ja jäävad, on õilsad, ausad ja head, aga maksavad meeletult palju!»

Nestori sõnul näitab see, et Eesti tervishoiusüsteem elas ilma suuremate probleemideta üle majanduslikult raske aja, küll süsteemi õigsust, kuid tulevikus tuleks tervishoiu rahastamise süsteemi muuta. Kehtima peaks tema hinnangul jääma põhimõte, et teenuste pakkuja valib haigekassa.

«Üksnes nii on võimalik luua efektiivne tervishoiusüsteem. Sellise raha eest nii palju teenuseid kuskil ei saa,» sõnas Nestor.

Seevastu perearsti teenus tuleks riigikogu esimehe arvates muuta rahastatavaks mitte ravikindlustusest, vaid riigi muudest tuludest. See tähendaks ühtlasi, et ravikindlustamata inimesed pääseksid perearsti juurde.

Peale selle oleks Nestori hinnangul tarvis vastu võtta patsientide seadus. «Olen veendunud, et Eesti vajab patsiendi seadust, mis aitab nii patsiente kui ka arste ja õdesid, kes teenust pakuvad,» lausus ta.

Eesti Patsientide Liidu aastakonverents «Patsient ringis või ringist väljas» toimus Kultuurikatlas ja oli osalejatele tasuta. Eesti Patsientide Liit on 2001. aastal loodud ühing, mille eesmärk on olla patsiendikeskse tervishoiusüsteemi arendamise eestvedajad – kaitsta patsientide sotsiaalseid ja majanduslikke õigusi ning edendada patsiendikeskset tervishoiupoliitikat.

Tagasi üles