Lääne-Virumaa farmis hukatakse 4000 seakatku nakatunud siga
Lisatud pildid sündmuskohalt

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) diagnoosis sigade Aafrika katku Lääne-Virumaal Kadrina valla Kallukse külas asuvas ligi 4000 seaga farmis.

Nakkuse tõkestamiseks kehtestati taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul algas juhtumi uurimine seoses sigade suurenenud suremusega farmis. «Proovid võeti nädala alguses ja tulemus selgus eile õhtuks,» ütles ta.

Taudipunkti ümber on kehtestatud järelevalvetsoon, mis tähendab loomapidajatele kitsendusi ja täiendavaid kohustusi. Tsoonidesse jäävaid farme kontrollitakse võimaliku nakkuse tuvastamiseks viivimata. «AS Vireen alustab täna sigade hukkamist ja toimetab korjused loomsete jäätmete käitlemise tehasesse,» lisas Kalda.

«AS Vireen alustab täna sigade hukkamist ja toimetab korjused loomsete jäätmete käitlemise tehasesse.

Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult VTA volitatud isikud. Maaülikooli teadlased aitavad epidemioloogilise uuringu käigus välja selgitada, kuidas haigusetekitaja võis farmi pääseda. Farmis hiljuti läbiviidud kontrolli käigus bioturvalisuse nõuete rikkumisi ei tuvastatud.

«See juhtum tõendab veelkord, et praeguses olukorras tuleb sigade haigestumisest ja hukkumisest teavitada veterinaararsti või veterinaar- ja toiduametit ning kahtluse korral võtta kasutusele kõik ettevaatusabinõud taudi edasise leviku vältimiseks,» lisas Kalda.

VTA-le teadaolevalt transporditi eile, 20. juulil farmist 30 siga Lääne-Virumaal asuvasse väiketapamajja. Nakkuse edasise leviku vältimiseks on kogu tapamajas olnud liha saadetud hävitamisele ning hoone ja inventar desinfitseeritakse.

Praeguseks on VTA sigade Aafrika katku tuvastanud kokku viies farmis. Esimesed sigade Aafrika katku leiud diagnoositi juuli algul Jõgevamaa kolmes ja ühes Järvamaa majapidamises.

Seakatku farmipuhangute vältimiseks alates möödunud aasta septembrist karmistunud bioohutusnõuded kehtivad kõigile seakasvatajatele üle Eesti.

Tagasi üles
Back