Selgus käes: paber, mis tõendab, et Marina Kaljurand on sünnijärgne Eesti kodanik

PPA tõendab, et Marina Kaljurand on omandanud kodakondsuse sünniga.

FOTO: Marina Kaljurand / Facebook

Presidendikandidaat Marina Kaljurand avaldas teisipäeva hilisõhtul Facebookis politsei- ja piirivalveametist saadud dokumendi tõestamaks, et ta on sünnijärgne Eesti kodanik, kummutades EKRE kahtlustused.

«Osad EKRE juhtpoliitikud käivad mööda riiki ringi ja räägivad, et mina ei tohiks kandideerida Eesti presidendiks, kuna ma polevat sünnijärgne Eesti kodanik. See on vale,» kirjutas Kaljurand Facebookis.

«Ent kuna sõnast kõigile ei piisa ja ei piisanud ka Siseministeeriumi korduvatest kinnitustest, et see on nii, olen palunud, et Siseministeerium avaldaks kõik vajalikud dokumendid ja annaks oma hinnangu avalikult, et see teema oleks lõplikult päevakorrast maas - kuigi minule on Siseministeerium ja PPA kinnitanud seda korduvalt, viimati üleeile.»

«Minu ema on sündinud Eesti Vabariigis, ta oli Eesti kodanik, ka minu ema isa oli minu ema sünnihetkel samuti Eesti kodanik, mina olen sünnijärgne Eesti kodanik.»

Esmaspäevase kuupäevaga dokumendil seisab: «Politsei- ja piirivalveamet tõendab, et Marina Kaljurand (46209060337) on omandanud Eesti kodakondsuse sünniga. Tõend on antud esitamiseks Vabariigi Valimiskomisjonile.»

Esmaspäeva õhtul kinnitas siseminister Hanno Pevkur Postimehele, et Marina Kaljurand on pöördunud siseministeeriumi poole, et talle võimaldataks ligipääs dokumentidele, mis tõendavad tema sünnijärgset Eesti kodakondsust.

Opositsiooniline Konservatiivne Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon nõudis siseminister Hanno Pevkurilt kinnitust, kas endisel välisministril Marina Kaljurannal on ikka presidendiks kandideerimiseks vajalik sünnijärgne Eesti kodakondsus.

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme märkis Pevkurile saadetud kirjalikus küsimuses, et presidendikandidaadiks võib üles seada sünnilt Eesti kodaniku ning valimisseaduse kohaselt lisavad kandidaadi ülesseadjad vastavale esildisele dokumendid, mis tõendavad, et kandidaat on sünnilt Eesti kodanik.

«Sellest seaduse nõudest kinnipidamise kontrolliks on olemas kaalukas avalik huvi, saamaks kinnitust, et Marina Kaljurand on sünnijärgne Eesti kodanik,» ütles Helme ning palus ministrilt arhiiviandmeid Kaljurannale Eesti kodakondsuse andmise kohta.

Helme sõnul saavad kinnituseks olla dokumentaalsed andmed tema vanemate ja vanavanemate kuulumise kohta Eesti kodanike hulka enne 17. juunit 1940 ning see, kas Marina Kaljurand sai kodakondsuse naturalisatsiooni korras või mõnel muul tingimusel. «Palume koos vastusega edastada Marina Kaljuranna Eesti kodakondsust tõestavate dokumentide koopiad,» lisas ta.

Kaljurand ise on varem korduvalt kinnitanud, et on sünnijärgne Eesti kodanik.

Üleeile ütles Kaljurand Postimehele, et EKRE juhtkond on kasutanud presidendivalimisi selleks, et rünnata tema perekonda ja päritolu ning on donaldtrumpilikult seadnud kahtluse alla lausa tema sünnitunnistuse ja kodakondsuse.

Tagasi üles