Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Presidendikandidaat Kaljulaid – analüütiline ja ratsionaalne

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kersti Kaljulaid ja Eiki Nestor. | FOTO: Liis Treimann

Kersti Kaljulaiust (46) kui võimalikust presidendikandidaadist on poliitilistes ringkondades räägitud pikalt ning poliitiline ladvik ja majandusinimesed teavad ja hindavad teda. Samas on väga palju ka neid Eesti inimesi, kes tema nime guugeldama peavad.

Esimest korda tõusis Kaljulaid avalikkuse ette 1999. aastal, kui Mart Laari büroojuht Matti Maasikas noore, alla 30-aastase geenitehnoloogi ja majandusharidusega Kaljulaiu peaministri majandusnõunikuks kutsus. Nutikas noor naine võlus oma teadmiste ja analüüsivõimega nii peaminister Laari kui ka toonast rahandusministrit Siim Kallast.

«Oma koostöökogemuse põhjal võin öelda, et Kersti Kaljulaid on väga lahtise peaga, kiire mõtlemisega, kiire õppimisvõimega,» iseloomustas Kaljulaidu praegune Eesti mõjukaim diplomaat Maasikas, toonane töökaaslane Laari peaministribüroost. «Ta on kõige ratsionaalsema analüüsivõimega inimene, keda tean. Pluss tema tohutu mitmekülgsus – alustades sellest, et tal on kaks kõrgkoolidiplomit, üks geenitehnoloogias, teine majanduses,» ei olnud Maasikas kunagise kolleegi võimete suhtes kiidusõnadega kitsi.

12 aastat tagasi, kui Eesti just astus Euroopa Liitu, saadeti Kaljulaid tööle Euroopa Kontrollikotta. Nüüdseks peaks ta Luksemburgist tagasi olema, kuid aasta tagasi Eesti valitsuse peaaegu lõhki ajanud saaga Juhan Partsi nn lähetamisest kontrollikotta on Kaljulaidu välismaal kinni hoidnud. Tal oli mullu juba töökoht mõttekoja Praxis juhina olemas ja tema peregi jõudis Eestisse tagasi kolida. Paraku Kaljulaid Praxisesse tööle ei jõudnudki.

Kaljulaid on tunnistanud, et ta ise ja tema väiksed lapsed pole sugugi õnnelikud, et ema käib tööl lennukiga ehk veedab suurema osa nädalast lastest ja Eestist eemal ning käib kodus vaid nädalavahetustel. Kaljulaiul on kaks täiskasvanud ja kaks väikest last – kolm poega ja üks tütar. Kaljulaiu abikaasa on hariduselt insener.

«Ta võib olla Exceli-tüüpi ja nurgeline,» iseloomusta Kaljulaidu üks endine kolleeg ja lisas, et ta pole just mitte alati kõige empaatilisem. Teine ekskolleeg aga arvas, et Kaljulaid läheneb inimestele analüütiliselt ja püüab mõista, miks keegi midagi teeb.

Kersti Kaljulaid

  • Sünd 30. detsembril 1969
  • Haridus: Tallinna 44. keskkool (1987), Tartu Ülikooli bakalaureusekraad (bioloogia, 1992) ja magistrikraad (ärijuhtimine, 2001)
  • Töö: peaminister Mart Laari majandusnõunik (1999–2002), Euroopa Kontrollikoja liige (2004. aastast)
  • Ühiskondlik tegevus: Tartu Ülikooli nõukogu esimees (2011. aastast), Arenguseire Nõukoja esimees riigikogu kantselei juures (2016. aastast)
Tagasi üles