Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

ERMi esimesed nädalad ületavad prognoosi

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
EMR on külastajate seas populaarsuse saavutanud. | FOTO: SILLE ANNUK/PM/SCANPIX BALTICS

Ehkki Eesti Rahva Muuseumi (ERM) pileti ostnute hulk esimesel kahel nädalal jääb alla näitajatele pärast meremuuseumi avamist Tallinna Lennusadamas, ületasid tulemused siiski ootusi – eile õhtuks oli pääsme lunastanud 14 127 inimest.

Peale selle sündis eile ERMi pileti ostnute päevarekord: 1550 inimest. Eelmisel laupäeval oli neid üheksa võrra vähem. Muuseumi juhi Tõnis Lukase sõnul ületavad esimesed nädalad mõnevõrra esialgseid ootusi.

Lennusadamas käis 2012. aastal esimese kahe nädala ehk 14 kalendripäeva jooksul üle 26 000 piletiga külastaja. Seejuures oli lennusadam avanädalavahetusel valla 33 tundi jutti ja nii käis seal kahe päevaga lausa 11 000 inimest. 2006. aastal avatud Kumu vastavaid näitajaid polnud muuseumil käepärast.

Tartusse hiljem

Pealinlasele on Tartusse minek eraldi ettevõtmine, mistõttu ERMi külastajate arv on veidi väiksem kui näiteks Lennusadamal.

Tallinna on tegelikult Tartuga keeruline võrrelda, sest pealinnas elab kolmandik riigi elanikkonnast. See omakorda tähendab, et kohe avamise järel oli paljudel tallinlastel lihtne minna oma kodulinnas uut muuseumi kaema. Tartusse ERMi minek on aga eraldi ettevõtmine. Nõnda jõuavad tallinlased ERMi nähtavasti hajutatumalt ja pikema aja jooksul. Näiteks samuti Tartus asuvas Ahhaa teaduskeskuses käis 2011. aastal esimese kahe avamisjärgse nädala jooksul üle 8500 inimese.

Paljud tartlasedki lähevad vastavatud muuseumidesse hiljem, lootes suurema tungi vaibumist. Üksiti pole ka ERMi püsiekspositsioon päris lõplikult paika loksunud: näiteks pole veel avatud keelenäituse osa, mis peaks valmima lähinädalail. Ka leidus majas eile veel üks päris tühi vitriin talurahvakultuuri näitusel.

Samuti ei paku eksponaatide juurde paigutatud ning vägagi paberilehti meenutavad digitaalsed ekraanid veel soomekeelseid selgitusi. Kui aga asetada ekraani juurde pääslast saadud spetsiaalne kaasaantav kiipkaart, avanevad eestikeelse jutu asemel mõneks ajaks küll inglis- ja venekeelsed tekstid.

ERMi restorani ja kohviku menüü on esialgu üsna lühike, restoran pakub viit põhirooga hinnaklassis 6,50–14 eurot. Kohvikust saab taldrikutäie salatit viie euroga, hernesupi kolmega. Põhjuseks mõistagi see, et ebaõnnestunud riigihanke tõttu kasutavad kaks kööki ajutiselt renditud tehnikat.

Valmis jaanuaris

Eile pärastlõunal oli ERMi majaesine parkla autosid täis ja sees ringles korraga sadu inimesi, samas ei tekkinud reporteril tunnet, et nad üksteist segaksid. Ruumi jagus. Tegelikult on muuseumil ka teises otsas nii kassa kui ka sissepääs, ent seda kasutatakse vähe. Põgus vaatlus ei jätnud siiski kahtlust, et sellel näitusel võib veeta terve päeva või enamgi. Üllatavaid tehnoloogilisi lahendusi on hulk, ent vaeslapse ossa pole jäänud ka ajaloolised esemed.

Varem külastas ERMi circa 30 000 inimest aastas, järgmisel aastal ootab muuseum 140 000 piletiostjat, koos igasugu muude ürituste külastajatega 200 000. «Selle aasta lõpuks prognoosisime konservatiivselt 30 000 piletiga külastajat ja see tuleb ikka täis,» lubas Tõnis Lukas. Peale eestlaste käib näitusel muuseumijuhi kinnitusel juba praegu omajagu lätlasi ja soomlasi, eilegi seisis maja ees turismibuss Soomest.

Lukase kinnitusel peaks näitus saavutama plaanitud kuju jaanuaris, kui paika pannakse viimased paar eksponaati.

Muuseumide piletiostjad esimese 14 avamisjärgse päeva jooksul

  1. Lennusadam (2012) – üle 26 000 külastaja
  2. ERM (2016) – üle 14 000 külastaja
  3. Teaduskeskus Ahhaa (2011) – üle 8500 külastaja
  4. Kumu (2006) – andmed puuduvad

Allikad: muuseumid, teaduskeskus

Tagasi üles