P, 1.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Prantsuse hävitajad teevad harjutuslennu Eesti õhuruumis

Liis Velsker
Facebook
Comments
Prantsuse sõdur.
Prantsuse sõdur. Foto: AFP / Scanpix

Prantsuse õhuväe kaks hävitajat Mirage 2000 teevad homme madallennu Eesti õhuruumis.

Lennukid kuuluvad õhuturbesalka, mis baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus.

Hävitajad lendavad üle Eesti madallennu alade ja mitte madalamal kui 152 meetrit (500 jalga) ning eelistatavalt asustusest eemal. Lend toimub tööpäeva teises pooles.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Ka Balti riikide valitsused on eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks. Madallende sooritatakse kokkuleppel lennuameti ja Lennuliiklusteeninduse aktsiaseltsiga.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse järgi valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, mil Balti riigid said NATO liikmeks. Balti riikide õhuturve moodustab osa NATO targa kaitse kontseptsioonist, mille eesmärk on säästa alliansi liikmesriikide ressursse panustades erinevatesse võimekustesse ühiselt.

Ämari lennubaasis baseerub Saksa õhuväe lennusalk, mis on relvastatud hävitajatega Eurofighter ning Šiauliais baseerub Prantsuse õhuväe lennusalk, mille relvastuses on hävitajad Mirage 2000.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles