Praxise analüütikud Laura Kirss ja Eve Mägi analüüsisid erakondade valimisprogrammide haridusvaldkondi ja leidsid, et lahendusi Eesti koolivõrgule ei selgu, mistõttu jätkub koolivõrgu kujunemine omasoodu, mitte konkreetsest visioonist lähtuvalt.
Tänasel päeval on puudu selge visioon koolivõrgu üleriigiliseks kavandamiseks ning koolivõrgu üle otsustatakse kohalike omavalitsuste tasandil, leitakse analüüsis. Erakondade programmides räägitakse üldsõnaliselt kvaliteetse hariduse kättesaadavuse vajadusest, kuid ei täpsustata, kuidas võiks Eestis koolivõrgu kavandamine toimuda.
Keskerakond ning Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) on rõhutanud maakoolide säilitamise vajadust, kuid kumbki pole andnud nendele lubadustele tegelikku sisu.
Kõige eristuvam lahendus võrreldes teiste erakondadega on Reformierakonnal, kelle meelest tuleks koolivõrgu küsimus jätta n-ö turu lahendada – koolivõrk kujuneb nende arvates iseenesest sobilikuks, kui on tagatud eri omandivormide võrdsus ja vabadus.
«Mõistagi on koolivõrgu näol tegemist valimiste kontekstis tundliku teemaga, sest koolivõrgu küsimuste otsustav lahendamine tähendaks selgete valikute tegemist, sh vihjet osade koolide või nende kooliastmete sulgemise kohta. Seetõttu, võib arvata, on teema konkreetne käsitlemine jäetud programmidest välja,» nendivad Praxise analüütikud.
Praxis vaatles ka seda, kuidas erakonnad kavatsevad jõuda olukorda, kus õpetaja amet oleks ihaldusväärne karjäärivalik kõige võimekamate keskhariduse lõpetajate seas. Värskeid ideid praeguse olukorra parandamiseks erakondadel eriti ei jätkunud, kuigi Eestimaa Rohelised olid välja pakkunud õpetajakutse seaduse, samas jäi neil selle sisu lahti seletamata.