Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Viljandi ajaloolane seisab Mulgi valla nime vastu (12)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaak Pihlak

Arvestades seda, et läti-eesti sõnaraamatu järgi tähendab «mulk» lolli, tohmanit, tobu, lambapead ja eeslit, saatis Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak Lõuna-Viljandimaa ühinevatele valdadele ja Mõisaküla linnale ettepaneku nimetada loodav omavalitsus hoopis Halliste-Karksi vallaks.

Pihlaku ettepanek oli ühtlasi üks viimaseid, mida ühinemiskomisjoni juhatuse kolmapäevasel koosolekul arutati, sest rohkem muudatusettepanekuid Karksi vallavanema Taimo Tugi sõnul ei oodata. Muuseumijuht ütles, et lootiski ettepanekut tehes, et see vähemalt arutusele võetakse. «See pole jonn või kiusuajamine, vaid lähtub tervest mõistusest,» lausus ta.

See, et Abja, Halliste ja Karksi vald ning Mõisaküla linn on plaaninud ühe mütsi alla minnes võtta nimeks Mulgi vald, on Pihlaku sõnul lühinägelik vähemalt kahel põhjusel. «Vaatan kurvastusega, kui tahetakse panna suvalisi nimesid, millel pole sisu ega tausta. Mulgimaa kui selline on kultuurilooline mõiste, see pole kunagi olnud haldusüksus,» selgitas ta.

Mulgi valla asemel sobiks Pihlaku sõnul Halliste-Karksi vald, sest see nimekombinatsioon on siinse piirkonna vanimaid ja väärib säilitamist. Nimede leiutamine tulevat tema sõnul vaid sellest, et igaüks tahab endale monumenti püstitada – praegusel juhul vallavanemad, eriti Abja oma.

Pihlaku sõnul pole tähtsusetu ka sõna «mulk» tähendus lõunanaabrite keeles. «Lätlastel on päris mõnus kuulata, kui nimetame ennast ametlikult lollideks. See on jabur,» leidis ta.

Olgugi et ühinemiskomisjoni koosolekul võeti ajaloolase ettepanek kõne alla, naerdi see seal sama kiiresti välja. Karksi vallavanema Tugi sõnul kõlas koosolekul repliik, et lätlased saavadki neile siis vähemalt naeratades otsa vaadata.

Abja vallavanem Peeter Rahnel, kes oli esimeste seas, kelle arvates on kõige targem ühiselt edasi minna Mulgi valla nime all, asus Pihlaku ettepaneku peale otsima vasteid nime Jaak kohta. «Võite ise Google’isse sisse lüüa. Selle järgi peaks ka Jaak Pihlak oma nime vahetama,» ütles Rahnel.

Abja vallavolikogu esimees Villu Võsa oli ühinemiskoosolekul küsinud, kas Pihlak häbeneb ka Mulgi kultuuri instituuti ja Mulgimaa arenduskoda ning kas neilgi tuleks nime muuta. Muuseumijuht ütles, et toetab igati Mulgi kultuuri viljelemist ja hoidmist, aga sellepärast ei tasu naljaka nimega omavalitsust teha – need on tema sõnul kaks erinevat asja.

Rahnel ütles, et tema meelest sobib nimeks just Mulgi vald, sest see ühendab neid kõiki. «Oleme ausad, üle saja aasta on peetud Mulgi identiteedi kandjaks ikka Abja mulke, sealhulgas Halliste kihelkonnas elavaid Abja mulke, ja kui me hakkaks mingeid kihelkonnanimesid panema, siis see ei ole ikka päris see,» põhjendas ta.

Halliste vallavolikogu esimees Andres Rõigas ütles, et ajaloolise järjepidevuse seisukohalt oleks Pihlaku ettepanek võib-olla isegi õige, aga tema meelest ei tuleks lätlasi nii väga tähele panna. «Mulgi vald on suhteliselt suupärane ja üsna tunnustatud ka jutumärkides kaubamärgina. Kui sellist vallanime tarvitame, siis vahest ei ole katki midagi,» leidis ta.

Kommentaarid (12)
Tagasi üles