K, 28.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Keskerakonna juhatus ei jõudnud esmaspäeval Repinski küsimuses otsusele

Keskerakonna juhatus ei jõudnud esmaspäeval Repinski küsimuses otsusele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 16
Martin Repinski.
Martin Repinski. Foto: Mihkel Maripuu

Keskerakonna juhatus ei jõudnud esmaspäeval pärast pikka arutelu otsusele, kas skandaalide keskmesse sattunud vastne maaeluminister Martin Repinski peaks ametis jätkama või mitte. Juhatus koguneb küsimust arutama taas teisipäeval.

Umbes kaks ja pool tundi kestnud juhatuse koosoleku järel teatas Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas, et arutelu oli pikk ja tõsine, kuid täna veel otsust Repinski kohta ei tehtud. «Arutelu läheb homme edasi,» kinnitas Ratas ajakirjanikele, kuid jättis lahtiseks küsimuse, kas homme tuleb ka otsus. Juhatus asub Repinski jätkamist uuesti vaagima homme õhtul kell 20.

Peaministri sõnul on arutelu keeruliseks muutnud kogu ajakirjanduses ilmunud info, aga ka puhtinimlik joon. Ta kinnitas, et selgunud on ka teatud nüansid, mis ei ole kõigile teada. Millist uut infot aga juhatuseni jõudis, seda Ratas ei avaldanud.

«Räägime täna ministrist, kelle olevik peab olema puhas, kelle minevik peab olema puhas ja kellel peab olema selge silmavaade ka tulevikku,» märkis Ratas.

Uuesti tuli Repinski ametis jätkamise küsimus arutusele pärast seda, kui selgus, et ta on saanud noorukina kelmuskatse eest tingimisi vanglakaristuse. Ratas tunnistas, et ta sai esialgse info ministri kunagise kriminaalkaristuse kohta üks päev enne selle avalikuks tulemist ehk möödunud neljapäeval.

Täna päeval ütles Repinski ERRile, et ta on Ratasega telefonitsi vestelnud ja jutuajamised olid väga tõsised. «Ma ei taha Jürit tsiteerida, sest ma võin nüanssides eksida, kuid oleme kokku leppinud, et jätkan ministrina,» sõnas Repinski.

Maaeluminister oli õhtul koosolekul kohal ja juhatus kuulas tema selgitused ära. Ajakirjanikele ta aga kommentaare ei jaganud.

Ühenduses iga päev

Keskerakonna peasekretär Jaak Aab ütles täna päeval pärast Keskerakonna fraktsiooni koosolekut Toompeal, et põhjalikumalt arutab Repinskiga seonduvat erakonna juhatus täna õhtul. «Juhatuse liikmetel on kindlasti küsimusi. Küsimusi pole mitte ainult asjades, mis on kunagi juhtunud või mis on hiljuti juhtunud, vaid ka kommunikeerimises ja selgete vastuste andmises. Eks siis vaatame edasi,» ütles ta Postimehele ja lisas, et peaminister on avaldanud lootust, et maaeluminister saab oma ametis jätkata, kui asjad suudetakse selgeks rääkida.

Kui reede õhtul tehtud avalduses lubas Ratas Repinskiga kohtuda hiljemalt selle nädala alguses, siis Aabi sõnul on ta tegelikult Repinskiga ühenduses olnud iga päev. «Ka mina olen Martiniga rääkinud mitu korda, ega meil erilisi arusaamatusi ei ole, võib-olla lihtsalt kogenematusest on maaeluminister vahel andnud välja avaldusi, mis päriselt ei vasta tõele. Usun, et me suudame selle selgeks rääkida,» lausus ta.

Aab märkis, et ei ole üheltki fraktsiooni ega juhatuse liikmelt kuulnud seisukohti, milles nõutaks Repinski ametist lahkumist, kuid kindlasti soovitakse tema sõnul juhatuses kuulda Repinski enda selgitusi. Samal ajal on tema sõnul avaldatud arvamust, et Repinskit ümbritsevad skandaalid ei ole mõjunud hästi valitsuse ega ka erakonna mainele.

«Me räägime juba teist nädalat ainult maaeluministrist ja praktiliselt üldse ei jõua kuidagi kuskile uudis, mida me tegelikult koalitsioonilepinguga kavatseme ära teha ja mis head asjad kõik algatatud on,» nentis Aab.

Peaministri büroo juht Tanel Kiik ütles Postimehele, et peaminister kommenteerib seda teemat täna õhtul pärast erakonna juhatuse koosolekut.

Keskerakonna juhatus arutas Repinski sobivust tema kitsefarmi puudutavate kahtlustega seoses ka eelmisel esmaspäeval, kuid siis ei nähtud tema tagasikutsumiseks põhjust. Ratas ütles koosoleku järel ajakirjanikele, et süüdistused on olnud tõsised, kuid Repinski on neile vastanud. «Kui need süüdistused või kahtlustused jäävad sellele pinnale, mis need on täna, siis tal on olemas erakonna toetus asuda tööle ja teha oma tööd maaeluministrina,» ütles ta nädala eest.

Reedel avalikustas ERR, et Repinski on saanud noorukina kelmuskatse eest tingimisi vanglakaristuse. ERRi portaali andmetel avaldas Repinski 2001. aasta oktoobris toona veel 15-aastaselt ajalehes Infopress kuulutuse, milles kutsus inimesi annetama Kuremäe kloostrile rüvetatud haudade taastamiseks ja lisas kuulutusele arveldusarve numbri Ühispangas. Ida-Viru maakohus mõistis ta 2002. aasta augustis lihtmenetluse kokkuleppega kelmuse katses süüdi ja karistas teda tingimisi kolme kuu pikkuse vangistusega üheaastase katseajaga.

Ratas ütles reede õhtul tehtud avalduses, et tal on siiralt kahju, et valitsuse 10 esimest tööpäeva on tulnud tegeleda suuresti Repinski personaalküsimusega. Seetõttu on tema sõnul tähelepanuta jäänud paljud Eesti inimeste jaoks olulised teemad, millega äsja tööd alustanud valitsus igapäevaselt tegeleb.

«Teiseks möönan, et Martin Repinski suhtes kogunenud küsimusi on tänaseks väga palju. Mõistan avalikkuse ootusi ning pean peaministrina langetama Martin Repinski osas selge otsuse. Kohtun temaga silmast silma hiljemalt järgmise nädala alguses ning annan oma otsusest pärast seda teada,» teatas peaminister, kes ühtlasi palus avalikkuselt ja valitsuspartneritelt vabandust, et tegevus Eesti elu edasiviimisel on jäänud ebameeldivate probleemide varju.

Märksõnad
Tagasi üles