N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Andmekaitse: videovalvet koolides tuleks võimalusel vältida

Facebook
Comments
Valvekaamera. Foto on illustreeriv.
Valvekaamera. Foto on illustreeriv. Foto: Mihkel Maripuu

Andmekaitse inspektsioon on asunud seisukohale, et klassides ei ole videojälgimine põhjendatud ning kooli ümbruses, fuajees ja koridorides võib videovalve teenida vaid turvalisuse eesmärki.

Inspektsiooni hinnangul on klassiruumidesse kaamerate paigaldamine tavaolukorras ülemäärane, sest tundides toimuva üle on kontrolli võimalik teostada õpetajal ja kui tarvis, saab vahetunniks lukustada klassiukse.

«Selline lahendus on videojärelevalvega võrreldes märksa vähem õppurite ja õpetaja eraelu puutumatust riivav abinõu,» väideti avalduses.

Kooli teistes ruumides võib videovalve kasutamine olla lubatav, kui esineb reaalne oht seal liikuvate inimeste turvalisusele ja muude vahenditega turvalisust tagada ei ole võimalik. Samas pole inspektsiooni hinnangul lubatav kaamera paigutamine riietusruumidesse, tualettruumidesse ja teistesse kõrgendatud privaatsust nõudvatesse paikadesse.

Inspektsiooni arvates võib muudeks eesmärkideks kui turvalisus, kaameraid kasutada vaid jälgitavate nõusolekul, alaealiste puhul on selleks reeglina lapsevanem. Turvakaalutlused on inspektsiooni väitel isikute ja vara kaitse, selle all ei saa mõista heakorda või koolikohustusest kinnipidamist.

Inspektsioon rõhutab, et igasugune jälgimine riivab inimeste eraelu, mistõttu peab niisugune tegevus olema alati seaduslik, vajalik ja proportsionaalne taotletava eesmärgi suhtes.

«Valikute tegemisel peaks eelistama alati lahendust, mille kasutamine riivab isiku eraelu puutumatust vähimal määral,» lisati teates.

Andmekaitse Inspektsioon lõpetas järelevalvemenetluse Ääsmäe põhikooli suhtes ja kool on nüüdseks viidud jälgimisseadmestiku kasutamine kooskõlla andmekaitse põhimõtetega.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles