/nginx/o/2015/01/26/3707303t1h20a1.jpg)
Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) tõstab uuest õppeaastast ainepunktide hindu ning kaotab tasuta õppekavad välistudengitele.
«Hinnatõusu põhjus oli peamiselt selles, et tasumäärad olid pikka aega olnud samal, suhteliselt madalal tasemel,» põhjendas TTÜ õppeprorektor akadeemik Jakob Kübarsepp, kelle sõnul on tegemist hindade ühtlustamisega, nii et eestikeelsetel õppekavadel on ainepunkti maksumus vähemalt 40, ingliskeelsetel 55 eurot. Vaid enamikul majandusteaduskonna õppekavadel hinnad ei kasvanud, sest neid tõsteti varem.
Ainepunktide hinnad kerkivad uuest õppeaastast umbes kümmekond eurot. Näiteks loodusteaduskonna ainepunkt kallineb 29 eurolt 40-le. Infotehnoloogia teaduskonna oma aga 32-lt 40-le. Aastas tuleb läbida 45 Euroopa ainepunkti (EAP = 26 tundi õppetööd), et õppemaksust pääseda.
TTÜ nõukogu kinnitas uued hinnad 20. detsembril, selle vastu olid tudengite esindajad ning jaanuaris koondamisteate saanud muuseumi direktor.
TTÜ üliõpilasesinduse juhatus teatas Postimehele, et hinnatõus ei olnud kuigi läbipaistev – juhtkond tõi põhjenduseks küll ühtlustamise, kuid selle varjus kerkivad hinnad tublisti.
«Teisalt on läbirääkimisprotsessis ka koormusnõuete karmistamine, mis tähendab, et eksimisruum tudengile jääb väiksemaks. Kui ka see peaks jõustuma, siis nende kahe tingimuse koosmõju hakkab potentsiaalselt tudengeid väga kiiresti ja karmilt mõjutama,» leiab üliõpilasesinduse juhatus.
«Uuel õppeaastal on vastuvõtt uutele õppekavadele, mille keskmine aine maht on 6 EAPd (praegu väiksem – toim). Kui praegugi väga suur osa tudengitest töötab, et katta ära eluasemekulud ja ehk maksta ka mõnede tegema EAPde eest, siis kõrgemate hindade ja karmimate nõuetega võib see soovitud tulemusele – nominaalajaga lõpetajate arvu kasvule – mõjuda pigem negatiivselt, sest vajadus kulude katmise nimel veelgi rohkem tööl käia suureneb veelgi. See omakorda tähendab muidugi õppimisele pühendatava aja vähenemist,» muretseb üliõpilaskond.
Teine muudatus puudutab välistudengeid, kes on seni samuti saanud mitmel erialal õppida täiskoormusel tasuta.
«Ingliskeelsetel loodus- ja täppis- ja tehnikavaldkonda kuuluvatel õppekavadel praegu on õpe tasuta sarnaselt eestikeelsetel õppekavadel õppijatega. Alates 2017/2018. õppeaastast selles osas poliitika muutub – õpe kõikidel ingliskeelsetel õppekavadel muutub tasuliseks,» kinnitas Kübarsepp. Tema sõnul pakutakse paljudele välistudengitele aga stipendiumeid.
Kõige suurem hinnatõus tabab infotehnoloogia teaduskonna ingliskeelseid õppekavasid, kus ainepunkt hakkab uuel õppeaastal maksma sada eurot senise 48 asemel.
TTÜ on välismaalaste seas populaarseim Eesti avalik-õiguslik kõrgkool, kus nende hulk küündib üle kümne protsendi. Mullu novembri seisuga õpib ülikoolis 11 070 tudengit, kellest 1468 on välistudengid – enamasti soomlased, venelased, ukrainlased, aga ka türklased, nigeerlased ja indialased.
«Leiame, et meie õppekavad on piisavalt head, et siia tuldaks õppima mitte tasuta õppe võimaluste, vaid kvaliteedi pärast,» selgitas Kübarsepp.
/nginx/o/2015/11/27/4742695t1hb185.jpg)
«Kindlasti mõjutab see välisüliõpilaste huvi Eestisse õppima tulemise vastu,» ütles Nigeeriast pärit TTÜ materjaliteaduse doktorant God'swill Nkwusi, kes asus siin õppima 2011. aastal ning on aidanud ka mitmetel kaasmaalastel Eesti ülikoolidesse kandideerida. «Eesti on aidanud paljudel oma akadeemilist unistust saavutada ning õppemaksud võivad mõne inimese jaoks olla takistuseks, aga kui tasud aitavad haridustaset hoida, siis on kool ilmselt teinud õige otsuse,» lausus Nkwusi.
Tartu Ülikooli õppekorraldus- ja kvaliteeditalituse juhataja Ülle Hendrikson ütles, et ülikool vaatab igal aastal hinnad üle, kuid kahe õppeaasta vahel üle kümne protsendi hindu ei tõsteta. Kõige kallim on ainepunkt arstiteaduse ja hambaarstiteaduse õppekavadel, kus see on sada eurot nii 2016/2017. kui ka 2017/2018. õppeaastal.
«Võõrkeelses õppes lähtutakse õppekava maksumusest ja turusituatsioonist,» kinnitas Hendrikson. Taas on kõige kallim arstiteaduse võõrkeelne õppekava, mille semestrimaksumus on püsinud muutumatuna 5500 eurot.
Tallinna Ülikooli õppeosakonna juhataja Helen Joost ütles, et kõik ingliskeelsed õppekavad on neil tasulised. Joosti kinnitusel toimus suurem semestritasude tõus 2016/2017. õppeaasta vastuvõtuks, sel aastal nii suuri muutusi ei olnud.
«Seaduses on sätestatud õigus eestikeelsetel õppekavadel tasuta täiskoormuses õppida. Ülikoolil on õigus lubada õppeteenustasu maksmata õppida ka laiemal õppurite ringil, kui seadus ette näeb, aga see tuleb siis millegi arvelt. Ülikool peab ise hindama, kas õppeteenustasu kehtestamine võib seada ohtu välisüliõpilaste kaasamise eesmärgid või mitte,» rääkis haridusministeeriumi kõrgharidusosakonna juhataja Margus Haidak.
«Eestisse õppima peaks üliõpilasi tooma õppe kvaliteet ning mitte ainsa argumendina tasuta kättesaadav kõrgharidus,» lisas ta.
FAKTIKAST
Ainepunkt kallineb
Bakalaureuseõppes tuleb kokku sooritada 180 EAP, integreeritud õppes 300 EAP ja rakenduskõrgharidusõppes olenevalt erialast 180–240 EAP. Magistriõppes tuleb sooritada 120 EAP ning doktoriõppes 240 EAP.
Tasuta õppimiseks peab tehnika, loodusteaduste ja ehituse õppevaldkondade õppekavadel õppiv üliõpilane igal õppeaastal sooritama vähemalt 45 EAP mahus oma õppekava õppeaineid. Kui ühel õppeaastal sooritatakse õppeaineid suuremas mahus, võib teisel õppeaastal selle võrra vähem sooritada. Tasuta õppimiseks peab majandus- ja sotsiaalteaduskonna ja Tallinna Kolledži majanduserialade üliõpilane sooritama igal semestril oma õppekava õppeaineid vähemalt 30 EAP mahus, ehk õppima nominaalkoormusega.
ALLIKAS: TTÜ