K, 28.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

MTÜ: kohus kohustas maavalitsust samasooliste abielu registreerima

BNS
MTÜ: kohus kohustas maavalitsust samasooliste abielu registreerima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 13
Ats Joorits
Ats Joorits Foto: Andres Haabu

Tallinna ringkonnakohus kohustas Harju maavalitsust kandma rahvastikuregistrisse kahe mehe Rootsis sõlmitud abielu, teatas MTÜ Seky.

Rootsi kodakondsusega Eestis elav Ats Joorits soovis 2015. aastal kanda oma Rootsis teise mehega sõlmitud abielu Eesti rahvastikuregistrisse, kuid Harju maavalitsus keeldus sellest, edastas MTÜ Seky.

Harju maavalitsus põhjendas oma keeldumist asjaoluga, et Eesti ei tunnusta samasooliste isikute vahel sõlmitud abielusid. «Eesti õiguse kohaselt ei ole ette nähtud samasoolistele paaridele juurdepääsu abielu institutsioonidele ja sellest tulenevalt ei tunnustata Eestis ka teistes riikides sõlmitud samasooliste isikute abielusid,» seisis Harju maavalitsuse põhjenduses. Ühtlasi viitas maavalitsus sellele, et välisriigi õiguse kohaldamine oleks ilmselgelt vastuolus Eesti õiguse üldiste põhimõtete ehk avaliku korraga, edastas MTÜ Seky.

Joorits pöördus kaebusega Tallinna halduskohtusse, kuid halduskohus andis õiguse maavalitsusele.

Joorits esitas seejärel apellatsiooni Tallinna ringkonnakohtule. Ringkonnakohus otsustas, et kõik välisriigis sõlmitud abielud tuleb isiku Eestisse elama asumisel või Eesti kodakondsuse omandamisel kanda Eesti rahvastikuregistrisse, edastas MTÜ Seky.

«Eesti õiguse oluliste põhimõtete ja avaliku korra hulka ei kuulu keeld tunnustada mistahes riigis sõlmitud samasooliste abielu. Asjaolu, et Eesti õigus sellist abielu ette ei näe, ei tähenda, et Rootsi õigust tuleb pidada avaliku korraga vastuolus olevaks. Eesti õiguse oluliste põhimõtetega (avaliku korraga) vastuoluga on tegemist eelkõige siis, kui välisriigi õiguse kohaldamine toob kaasa vastuolu Eesti põhiseaduse üldpõhimõtetega või karistusõiguse normidega või tingib põhiõiguste rikkumise. Teises riigis elavate isikute selle riigi õiguste kohase abielu tunnustamine ei viita ühelegi neist juhtudest,» seisab ringkonnakohtu otsuses.

«Siiani on võõrsil sõlmitud samasooliste abielude registreerimisest keeldumist põhjendatud sellega, et meie seadused seda ei võimalda ning see polevat tehniliselt võimalik. Ringkonnakohtu otsusega on see oma inimesi võrdselt kohelda soovivale Eesti riigile edaspidi kohustuseks,» ütles MTÜ Seky jurist Reimo Mets, kes esindas Jooritsat mõlemas kohtuastmes.

«Kui mehe ja naise vahel välisriigis sõlmitud abielu kantakse meie registrisse silmagi pilgutamata, siis siin keeldus Harju maavalitsus seda ühtäkki tegemast. Olukord oli eriliselt tobe ka seetõttu, et esitatud põhjendused ei olnud pädevad ja inimlikult mõistetavad,» sõnas Mets.

Harju maavalitsus otsust edasi ei kaevanud ning otsus jõustus möödunud aasta 28. detsembril. Sel teisipäeval tegi Harju maavalitsus rahvastikuregistrisse kande Jooritsa abielu kohta, edastas MTÜ esindaja.

Märksõnad
Tagasi üles